130. plenární zasedání ČBK se konalo v Praze

Autor: Monika Klimentová Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace26. 1. 2022, 18.57

Biskupové Čech, Moravy a Slezska se setkali od 25. - 26. ledna 2021 v Praze na 130. plenárním zasedání ČBK. Jednání se účastnili i zástupci apoštolské nunciatury, apoštolský nuncius arcibiskup Charles D. Balvo, Mons. Giuseppe Silvestrini, a předsedové konferencí ženských a mužských řádů, sr. Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek.

image:Image 8/source/orig/7533_3830_0_img-0560.jpeg

Samotnému plenárnímu zasedání předcházelo 24. ledna 2022 pracovní setkání členů ČBK s vyššími řeholními představenými, které bylo věnováno tématu (Zasvěcená) žena v církvi. V kostele sv. Vojtěcha v Praze-Dejvicích se následně konala ekumenická bohoslužba v rámci Týdne modliteb za jednotu křesťanů se zástupci křesťanských církví sdružených v Ekumenické radě církví. Hlavním celebrantem bohoslužby byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, kazatelem biskup Tomáš Tyrlík, předseda ERC.

Biskupy v rámci plenárního zasedání naposledy pozdravil apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Charles D. Balvo: „Svatý otec mě na soukromé audienci požádal, abych přijal novou misi jako apoštolský nuncius v Austrálii, což mě velmi překvapilo,“ uvedl mimo jiné arcibiskup Balvo a dodal: „Děkuji za možnost působit v této krásné zemi. Během svého pobytu v České republice jsem se tu setkával s hlubokým smyslem pro víru, naději a lásku. Jedna z nejvíce povzbudivých věcí, co jsem tu zažil, je nemalý počet mladých lidí a dětí, kteří se ve farnostech podílejí na životě církve…Tuto zemi opravdu miluji a moc mi bude chybět, stejně jako i lidé, se kterými jsem se zde setkal…Budu se za vás modlit a také prosím o vaše modlitby,“ dodal končící apoštolský nuncius Charles D. Balvo.

Kardinál Dominik Duka reflektoval situaci v dnešní společnosti a v církvi doma i v zahraničí. Mimo jiné upozornil na těžkou situaci na Ukrajině, nutnost podpory ukrajinského arcibiskupa řeckokatolické církve Svjetoslava Ševčuka a vyzval také k modlitbám za Ukrajinu.

Členové ČBK se zabývali podněty z komisí a rad. Hovořili o přípravě a prožívání 10. světového setkání rodin, které se bude konat od 22. do 26. června 2022. Setkání se letos uskuteční v hybridním formátu, mimo konferenci v Římě, která proběhne za účasti mezinárodních delegací rodin, se současně každá diecéze stane centrem místního setkání rodin a komunit. Při této příležitosti se 16. června 2022 také uskuteční v Praze konference a po celé ČR putovní výstava fotografií zaměřená na téma rodiny. Biskupové hovořili i o přípravách a programu Celostátního setkání mládeže, které proběhne od 9. do 14. srpna 2022 v Hradci Králové. Vyjádřili rovněž nihil obstat k zahájení kanonizačního procesu s P. Augustinem Františkem Schubertem OSA, knězem a členem řádu augustiniánů.

Biskupové se věnovali rovněž ekonomickým otázkám, schválili rozpočet na rok 2022 Charity ČR, České katolické Charity i České biskupské konference. Odsouhlasili finanční podporu dvou mezinárodních projektů realizovaných Charitou ČR ze sbírky ČBK na Blízký východ z roku 2021, ve které bylo vybráno celkem cca 6,7 milionu Kč. První projekt se týká nouzové zdravotnické pomoci pro zranitelné obyvatele Libanonu ve spolupráci s Charitou Libanon a Charitou Švýcarsko. Druhým je projekt Charity ČR podpora odolnosti zranitelných členů komunity v městských a venkovských oblastech v oblasti Hamdaniya, guvernorátu Ninewa v Iráku.

V rámci plenárního zasedání se uskutečnil také studijní blok na téma ekumenismus s doc. dr. Robertem Svatoněm nazvaný Nezvratnost společné cesty v měnící se ekumenické krajině. Biskupové se rovněž věnovali probíhajícímu synodálnímu procesu. Na plénu vystoupili členové Národního synodálního týmu, kteří informovali nejen o činnosti týmu a realizovaných krocích, ale také o přípravě na synodální setkání na závěr diecézní fáze a o tom, jaká by měla být v synodálním procesu úloha biskupa.

Čeští a moravští biskupové slavili společné bohoslužby, první den jednání v kostele Krista Spasitele v Praze-Barrandově. Hlavním celebrantem byl litoměřický biskup Jan Baxant, kazatelem pomocný olomoucký biskup Josef Nuzík. Druhý den ráno v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově, hlavním celebrantem byl plzeňský biskup Tomáš Holub, kazatelem pomocný olomoucký biskup Antonín Basler. Na závěr plenárního zasedání navštívili Dům Bible, kde sídlí Česká biblická společnost.

Biskupové

image:Image Pravdou proti moci
Pravdou proti moci Silvester Krčméry
image:Image Do akce jde Titus!
Do akce jde Titus! Jozef Luscoň
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
image:Image Výpravy s knížetem po schwarzenberských místech