240 let kostela ve Veverské Bítýšce

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace5. 10. 2022, 14.33

Děkovnou bohoslužbu při příležitosti 240. výročí kostela sv. Jakuba ve Veverské Bítýšce bude celebrovat v sobotu 9. října 2022 v 10.00 hodin biskup Vojtěch Cikrle.

image:Image 18/source/orig/17085_veverska-bityska.jpg
Foto: Wikimedia Commons

Jak uvádí farář P. Marek Hlávka: „První zmínka o faře ve Veverské Bítýšce pochází z roku 1481 a byla podřízena kostelu svatého Petra v Brně, v té době se obec nazývala Byteška. Od té doby se mnoho změnilo. Z kostela svatého Petra v Brně se stala katedrála svatého Petra a Pavla a obec se jmenuje Veverská Bítýška. Farnost zde funguje od zmíněného roku nepřetržitě. Farní kostel byl již v nejstarší době zasvěcen svatému Jakubovi Většímu. Tato původní stavba byla několikrát přestavována a dnes již neexistuje. Po třicetileté válce byl postaven kostel nový a rovněž zasvěcen svatému Jakubovi. Poslední velká úprava interiéru byla dokončena v roce 1903 a následně 27.5.1903 byl kostel znovu vysvěcen…“

Liturgie a bohoslužby Biskupové