Ad charisma tuendum: Motu proprio k ochraně charismatu a podpoře evangelizace

Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Datum publikace22. 7. 2022, 14.00

Dokumentem "Ad charisma tuendum" ze 4. srpna 2022 Svatý otec převádí osobní prelaturu Opus Dei z kompetencí Dikasteria pro biskupy do Dikasterie pro klérus a stanovuje, že prelát již nově nebude pověřen biskupským úřadem. Mons. Fernando Ocáriz, prelát Opus Dei, k tomu dodává, že papež František žádá, aby prelát byl nejen průvodcem, ale především otcem.

image:Image 15/source/orig/14555_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-26.jpeg

Čtyřicet let po vydání apoštolské konstituce Ut sit, kterou papež sv. Jan Pavel II. ustanovil prelaturu Opus Dei, upravuje papež František dnes vydaným motem proprio  Ad charisma tuendum některé články této konstituce tak, aby "chránila charisma a podporovala evangelizační činnost, kterou členové prelatury vykonávají šířením výzvy ke svatosti ve světě prostřednictvím posvěcování práce a rodinných i sociálních závazků". Zárověň by tato konstituce měla být nyní  v souladu s tím, co stanovuje nedávno vydaná apoštolská konstituce Praedicate Evangelium.

Charisma více než hierarchická autorita

V prvním článku motu propria se dočteme, že na základě bodu 117 z Praedicate Evangelium již nebude referenčním vatikánským dikasteriem pro Opus Dei Dikasterium pro biskupy ale nově Dikasterium pro klérus, kterému bude prelát, nejvyšší autorita Opus Dei, předkládat výroční zprávu o stavu prelatury. Na rozdíl od minulosti již nebude prelát jmenován biskupem, a to - jak se vysvětluje v článku 4 - proto, aby se "posílilo přesvědčení, že k ochraně zvláštního daru Ducha je zapotřebí forma řízení založená více na charismatu než na hierarchické autoritě". Titul, který bude prelát Opus Dei užívat, bude mimořádný apoštolský protonotář (protonotarius apostolicus supernumerarius) s hodností ctihodného monsignora.

Mons. Ocáriz: nový prelát bude nejen průvodcem, ale především otcem

Prelát Opus Dei Mons. Fernando Ocáriz v dopise zaslaném členům prelatury doufá, že papežovo pozvání zarezonuje v každém z nich jako příležitost pochopit do hloubky Ducha, kterého Pán vnuknul zakladateli Opus Dei a sdílet ho s mnoha lidmi v rodinném, profesním a společenském prostředí. Co se týče osoby preláta, Mons. Ocáriz vyjadřuje vděčnost za plody církevního společenství, které představovalo biskupské svěcení jeho předchůdců, blahoslaveného Álvara a otce Javiera, ale uznává, že biskupské svěcení preláta nebylo a není nutné k vedení Opus Dei. "Papežova touha zdůraznit nyní charismatický rozměr Díla nás vybízí k posílení prostředí rodiny, náklonnosti a důvěry: prelát musí být nejen průvodcem, ale především otcem."

Otázky a odpovědi k pochopení změny

Dopis preláta doprovází série osmi otázek a odpovědí o významu tohoto motu proprio a jeho důsledcích pro život členů prelatury, zejména pokud jde o vztah mezi charismatem a hierarchií. V motu proprio se zdůrazňuje, že "vedení Opus Dei musí být ve službě charismatu jehož jsme správci, a ne vlastníky, aby mohlo růst a přinášet plody s vírou, že je to Bůh, kdo působí všechno ve všech."

Uvedené změny vejdou v platnost 4. srpna 2022.

Zdroj: italská sekce Vatican News

Život z víry

image:Image Kniha života Mnišského bratrstva Jeruzalém
Kniha života Mnišského bratrstva Jeruzalém Pierre Marie Delfieux
image:Image Duchovní služba ve věznicích
Duchovní služba ve věznicích Michael Martínek
image:Image V úžasu před Boží krásou
V úžasu před Boží krásou Veronika Blažek Iňová
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.