Arcibiskup Gallagher se modlil před masovým hrobem v Buči

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 5. 2022, 14.00

Sekretář pro vztahy se státy, arcibiskup Paul Richard Gallagher, pokračuje v návštěvě Ukrajiny. Dnes dopoledne se před masovým hrobem v Buči modlil za památku bezejmenných obětí války na Ukrajině. Odpoledne se koná tisková konference po setkání s ministrem zahraničních věcí Kulabou.

image:Image 12/source/orig/11808_8643_0_844.jpeg

Buča, Vorzel, Irpiň jsou jména měst, která se stala symbolem hrůz ukrajinského konfliktu. Tato místa dnes dopoledne navštívil sekretář pro vztahy se státy, mons. Paul Richard Gallagher, v doprovodu nuncia v Ukrajinské republice, mons. Visvaldase Kulbokase. Před hromadným hrobem v Buči, poblíž pravoslavného kostela svatého Ondřeje, kde bylo exhumováno asi 100 bezejmenných těl včetně dětí, pronesl vatikánský vyslanec dojemnou modlitbu. Arcibiskup Gallagher se také zastavil v semináři města Vorzel, který byl obsazen a zdevastován ruskými vojsky. Pozoruhodné jsou zbytky sochy Panny Marie, poškozené střepinami z bomby.

Setkání s kyjevským arcibiskupem

Na odpoledne je naplánováno setkání s ministrem zahraničních věcí Dmytrem Kulebou a slavnostní ceremoniál u válečného památníku Ukrajiny. S napětím se očekává tisková konference, která bude následovat po tomto institucionálním setkání a která naváže na tu, která se již konala ve Vatikánu. Včera se mons. Gallagher v katedrále Vzkříšení Páně setkal s Jeho Blažeností Svjatoslavem Ševčukem, kyjevským arcibiskupem, představitelem ukrajinské řeckokatolické církve. Následoval krátký důvěrný rozhovor. Arcibiskup Ševčuk připomněl nejtemnější dny konfliktu a „hrdinskou obranu“ hlavního města jeho obyvateli.

Papežova blízkost

Sekretář pro vztahy se státy chtěl znovu zdůraznit blízkost papeže Františka, o níž svědčí právě jeho přítomnost v Kyjevě a úsilí, které je vyvíjeno na podporu veškerého možného dialogu vedoucího k míru.  Na místě v Kyjevské oblasti se situace zdá být klidná, i když dny jsou přerušovány neustálým varováním před leteckými útoky.

Přeložila: Jana Gruberová

Život z víry Osobnosti Válka na Ukrajině