Arcibiskup Jan Graubner dnes obdrží od papeže pallium

Zdroj:Česká biskupská konferenceČeská biskupská konference
Datum publikace29. 6. 2022, 8.37

Na slavnost apoštolů Petra a Pavla bude Svatý otec slavit ve vatikánské bazilice od 9.30 hodin mši svatou, při které požehná pallia, která budou následně předána arcibiskupům - metropolitům, kteří byli jmenováni v průběhu roku. Jedním z nich je i nový pražský arcibiskup Jan Graubner, který bude také při mši svaté ve Vatikánu koncelebrovat společně s papežem Františkem.

image:Image 14/source/orig/13678_museum-of-archdiocese-in-gniezno-paliusz.JPG

Pallium (též palium) je insignie, která přísluší jednak papeži, ten ji smí nosit kdekoliv, a také arcibiskupu-metropolitovi, který je smí nosit pouze v rámci své církevní provincie (tedy na území své arcidiecéze a sufragánních diecézí). Smí tak ale činit až teprve poté, co mu je papež (nebo jím určená osoba) předá.

Pallium se obléká kolem krku, dva volné konce pak splývají po hrudi a zádech. Vyrábí se z vlny beránků posvěcených papežem na svátek sv. Anežky Římské, chovaných v římském klášteře Tre Fontane a ostříhaných na Velký pátek. Nová pallia papež žehná na svátek sv. Petra a sv. Pavla. Pallium symbolizuje jehně, které kolem krku nese Dobrý pastýř.

Život z víry Osobnosti Předseda ČBK

image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre
image:Image Otče, odpouštím vám