Arcibiskup Urbańczyk: Trest smrti by měl být zrušen, zákaz mučení nelze porušovat

Autor: Tiziana Campisi Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace5. 10. 2022, 14.25

Stálý zástupce Svatého stolce při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ve svém projevu na šestém plenárním zasedání Konference o lidské dimenzi na téma „Právní stát“ potvrdil, že lidská důstojnost musí být respektována i v případě velmi závažných trestných činů, a zopakoval, že Svatý stolec odsuzuje poškozování obviněných, špatné zacházení s nimi a pokusy o donucování.

image:Image 18/source/orig/17387_pouta.jpg
Foto: Pixabay

Svatý stolec považuje trest smrti za nepřípustný, protože, jak uvádí Katechismus katolické církve, je útokem na nedotknutelnost a důstojnost osoby, a proto bude rozhodně trvat na jeho zrušení ve světě. To zdůraznil mons. Janusz Urbańczyk, stálý zástupce Svatého stolce při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), ve svém úterním projevu věnovanému mučení na 6. plenárním zasedání varšavské Konference o lidském dimenzi na téma „Právní stát“.

Závažné trestné činy nezbavují člověka důstojnosti

Zatímco trest smrti byl dlouho považován za vhodnou reakci na závažnost některých trestných činů a za přijatelný, i když krajní prostředek ochrany obecného dobra, zdůraznil mons. Urbańczyk, dnes si stále více uvědomujeme, že důstojnost člověka nepomíjí ani v případě spáchání velmi závažných trestných činů. Kromě toho se objevilo nové chápání významu trestních sankcí, které stát uplatňuje, a byly vyvinuty účinnější systémy zadržení, pokračoval stálý zástupce Svatého stolce, které zajišťují, že občané jsou řádně chráněni a zároveň pachatele trvale nezbavují možnosti nápravy.

Bezpodmínečná úcta k životu

Arcibiskup Urbańczyk připomněl, že Svatý stolec vždy prosazoval bezpodmínečnou úctu k životu od okamžiku početí až po přirozenou smrt a odsuzoval vše, co porušuje integritu lidské osoby, jako je mrzačení, mučení těla nebo mysli a pokusy o donucení vůle. Rovněž zdůraznil, že vzhledem k tomu, že důstojnost lidské osoby je nedotknutelná, „orgány pověřené zjišťováním trestní odpovědnosti musí usilovat o důsledné hledání pravdy a jejich činnost musí být prováděna s plným respektem k důstojnosti a právům lidské osoby“.

Zákaz mučení podle mezinárodního práva

Z tohoto důvodu dodal, že „při vyšetřování musí být přísně dodržovány zákony zakazující mučení, a to i v případě závažných trestných činů“. Stálý zástupce Svatého stolce rovněž upozornil, že „mezinárodní právní nástroje o lidských právech správně zakotvují zákaz mučení jako zásadu, kterou nelze za žádných okolností porušit“. Vyloučeno je rovněž použití zadržení pouze za účelem získání důležitých informací pro soudní řízení.

Život z víry

image:Image Rozptýlit mlhu
Rozptýlit mlhu
image:Image Živá řeka evangelia 1.
Živá řeka evangelia 1. Pavel Ambros
image:Image Příprava na manželství