Belgičtí biskupové: Přehodnotit postavení žen v církvi

Autor: Mario Galgano Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace29. 11. 2022, 16.15

Jedenáct belgických biskupů trvá na tom, že ženy by měly mít možnost přistoupit k jáhenskému svěcení. Jak řekl Vatikánskému rozhlasu lutyšský biskup Jean-Pierre Delville, bylo to jedno z témat, o kterém hovořili s papežem během návštěvy Ad limina.

image:Image 21/source/orig/20168_belgie.jpg

Setkání také poskytlo belgickému episkopátu příležitost zdůraznit několik svých zájmů týkajících se „posílení a diverzifikace našich křesťanských institucí“, dodal lutyšský biskup. Zabývali se „rozmanitostí služeb, možností mužů a žen v lektorátu, akolytátu a výuce katechismu a také možností jáhenského svěcení žen“, uvedl Delville. Teprve toto pondělí zveřejnil americký časopis America rozhovor s papežem Františkem, v němž se - stejně jako jeho předchůdce Jan Pavel II. - jasně vyslovil proti možnosti svěcení žen v katolické církvi.

Dalším bodem rozhovoru s papežem Františkem bylo doprovázení kněží, jáhnů a pastoračních pracovníků prostřednictvím specifického vikariátu, jaký již existuje v diecézi Lutych: „Umožňuje z psychologického a sociálního hlediska řešit problémy kněží, ať už se jedná o pracovní přetížení, konflikty, nemoc nebo stáří, aby kněžská služba nedrtila, ale byla prožívána v pohodě“, upřesnil biskup Delville a ujistil, že nebyly opomenuty ani choulostivé otázky, jako je svěcení ženatých mužů.

Jedenáct belgických biskupů zakončilo v pátek svou návštěvu ad limina setkáním s papežem Františkem. Povzbudil je, aby projevovali blízkost svým bratřím, věřícím a všem lidem na okraji společnosti. Delville, biskup lutyšské diecéze, se ohlédl za týdnem setkání a výměny názorů s kurií: belgičtí biskupové byli viditelně spokojeni s návštěvou Svatého stolce a setkáními s jednotlivými dikasterii římské kurie a s papežem. Ve srovnání s jejich návštěvou v roce 2010, které dominovaly případy sexuálního zneužívání nezletilých, byla atmosféra mnohem uvolněnější. Mohli se podělit o své zkušenosti v této oblasti, ale také o zkušenosti s pomocí umírajícím v zemi, kde je eutanazie již 20 let legální. Mohli také ukázat, jak prospěšná může být spolupráce mezi katolickou církví a státem.

Rozhovory o synodalitě

Jean-Pierre Delville, biskup z Liège, zvláště ocenil diskusi, kterou belgický episkopát vedl s kardinálem Mariem Grechem, generálním sekretářem synody, o konzultacích, které se konaly v posledních měsících v souvislosti se světovou synodou o významu synodality. Příležitost přesvědčit se na vlastní oči o synergiích mezi návrhy shromážděnými od Božího lidu a návrhy dokumentu kontinentální etapy ho obzvláště potěšila, řekl biskup: „Více kontaktu s kněžími, více pocitu přijetí v našich kostelech, více kontaktu s lidmi na okraji společnosti“, vyzdvihl v rozhovoru pro Vatican News.

Totéž podle něj platí i pro případy sexuálního zneužívání: „V Belgii jsme byli svědky toho, že se nám podařilo tuto otázku de facto vyřešit a díky podpoře státu jsme mohli obětem věnovat jasnou pozornost“, vysvětlil Delville, který vyzdvihl spolupráci mezi církví a belgickými státními orgány, zejména prostřednictvím parlamentní vyšetřovací komise a na ni navazujících opatření, jako je dohoda pro oběti, která umožnila jejich odškodnění. Belgická církev tak mohla přispět svými bohatými zkušenostmi v několika oblastech, které budou jistě užitečné pro ostatní biskupské konference v rámci synody o synodalitě, uzavírá lutyšský biskup.

Papež František Biskupové

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Wake up! (CD)