Benedikt XV. a výzva proti zbytečným masakrům

Autor: Amadeo Lomonaco Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 8. 2022, 13.16

V této době, kterou otřásá drama mnoha konfliktů, včetně toho na Ukrajině, si připomínáme některé pasáže z dopisu, který v roce 1917 zaslal papež Giacomo církevním představitelům bojujících národů během první světové války.

image:Image 15/source/orig/14733_11805_0_844.jpeg

Je první srpen 1917. Světem zmítá Velká válka, která začala o tři roky dříve po atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda v Sarajevu. Papež Benedikt XV. má před očima "hrůzy strašlivé bouře, která se přehnala nad Evropou" a píše dopis vůdcům válčících národů, v němž je žádá, aby co nejdříve dosáhli "ukončení tohoto strašného střetu, který se každým dnem více a více jeví jako zbytečná řež".

Tragicky aktuální výzva, která i v této době otřesené konfliktem na Ukrajině znovu klade zásadní otázku, kterou papež položil v dopise z roku 1917: "Bude se Evropa, tak slavná a kvetoucí, řítit do propasti, jako by ji zachvátilo všeobecné šílenství, ke skutečné sebevraždě?" Benedikt XV. vyzval vlády, aby se dohodly na "spravedlivém a trvalém míru". "Základním bodem musí být, že nad materiální silou zbraní stojí morální síla práva." "Tedy spravedlivý souhlas všech se současným a vzájemným snižováním zbrojení podle norem a záruk, které budou stanoveny, a to v rozsahu nezbytném a dostatečném pro udržení veřejného pořádku v jednotlivých státech."

"My, nikoliv z nějakého zvláštního politického cíle, ani z podnětu či zájmu některé z válčících stran, ale poháněni pouze vědomím nejvyšší povinnosti společného Otce věřících, vzdechy dětí, které se dovolávají Našeho díla a Našeho mírotvorného slova, samotným hlasem lidskosti a rozumu, znovu pozvedáme volání po míru a obnovujeme vřelou výzvu k těm, kteří mají v rukou osudy národů."

Touha po míru

Dopis Benedikta XV., který se zrodil 21. listopadu 1854 v Janově, končí slovy, která lze i dnes, v době zmítané četnými konflikty, adresovat těm, kdo mají moc umlčet zbraně:

"Vyslyšte tedy naši modlitbu, přijměte otcovské pozvání, které vám adresujeme ve jménu božského Vykupitele, Knížete pokoje. Uvědomte si svou vážnou odpovědnost před Bohem a před lidmi; na vašich rozhodnutích závisí mír a radost nesčetných rodin, životy tisíců mladých lidí, štěstí národů, které máte povinnost zajistit. Kéž vás Pán inspiruje k rozhodnutím, která jsou v souladu s jeho nejsvětější vůlí, a kéž si zasloužíte chválu současného věku a zajistíte budoucím generacím jméno tvůrců pokoje. Mezitím se vroucně spojujeme v modlitbě a pokání se všemi věrnými dušemi, které touží po míru, a prosíme Ducha Božího o světlo a vedení."

Osobnosti

image:Image Psáno před popravou