Biskup Ximenes Belo, nositel Nobelovy ceny, obviněn ze zneužívání

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace30. 9. 2022, 11.51

Nizozemské noviny přinesly anonymní svědectví několika lidí, kteří vypovídají o údajném zneužívání východotimorským biskupem v 90. letech. Jak sdělil vatikánský tiskový mluvčí Matteo Bruni, „roku 2020 byla biskupovi uložena omezení, včetně zákazu styku s nezletilými, která byla loni s jeho souhlasem dodatečně posílena“.

image:Image 18/source/orig/17131_14556_0_844.jpeg

Proti Carlosi Filipe Ximenesovi Belovi, biskupovi Východního Timoru a nositeli Nobelovy ceny míru, se objevila těžká obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých lidí. Několik těchto lidí se v anonymitě svěřilo nizozemskému listu De Groene s údajným sexuálním násilím, které utrpěli v nezletilém věku od dotyčného biskupa, jemuž je dnes čtyřiasedmdesát let.

Belo je ve své zemi, kde během indonéské okupace (1975-1999) bojoval za sebeurčení a plné dodržování lidských práv, známou osobností. Proto mu byla v roce 1996 udělena prestižní Nobelova cena za mír. Podle nizozemských novin se první obvinění proti salesiánskému biskupovi objevila v roce 2002, kdy Jan Pavel II. v posledních letech svého pontifikátu přijal jeho rezignaci na úřad apoštolského administrátora ve východotimorském Dili  „v souladu s kánonem 401, odst. 2 Kodexu kanonického práva“, což poukazuje na rezignaci kvůli nemoci nebo jiným vážným problémům.

V lednu 2003 odjel Belo z Východního Timoru do Portugalska. V červnu 2004 změnil své působiště a stal se asistentem kněží v mosambickém Maputu, kde se věnoval také katechezi. V současné době žije opět v Portugalsku. Podle vyjádření mons. Norberta Do Amarala, předsedy východotimorské biskupské konference, které list De Groene rovněž uvádí, u zmíněného biskupa platí omezení pohybu, kvůli kterému „musí vždy žádat o povolení Vatikán“.

Zejména k tomuto bodu se vyjádřil ředitel vatikánský mluvčí Matteo Bruni: „Kongregace pro nauku víry se o tento případ poprvé zajímala v roce 2019. Vzhledem k obviněním, která byla na biskupa podána, mu v září 2020 uložila určitá disciplinární omezení. Patřilo k nim omezení jeho pohybu a výkonu služby, zákaz dobrovolného styku s nezletilými, poskytování rozhovorů a kontaktů s Východním Timorem. V listopadu 2021 byla tato opatření dále posílena.“

Ochrana nezletilých v církvi Biskupové

image:Image Mámou s Boží pomocí