Biskupové USA vydali syntézu, která uzavřela diecézní fázi synody

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 9. 2022, 12.53

Konference katolických biskupů USA (USCCB) vydává "Národní syntézu Božího lidu ve Spojených státech amerických", která nastiňuje společná témata vznesená na synodních setkáních v diecézích.

image:Image 17/source/orig/16741_14176_0_844.jpeg

Konference katolických biskupů USA (USCCB) vydala závěrečnou zprávu shrnující desetiměsíční synodální proces v diecézích latinské církve ve Spojených státech. "Národní syntéza", která je k dispozici v angličtině a španělštině, vyšla 19. září a představuje završení diecézní fáze Synody o synodalitě 2021-2023 svolané papežem Františkem.

290 dokumentů

Zpráva, která byla Svatému stolci zaslána již 29. srpna, shrnuje 290 dokumentů, které USCCB obdržela od různých přispěvatelů, včetně 178 diecézí a arcidiecézí latinského obřadu ve Spojených státech, jakož i katolických sdružení, organizací a národních pastoračních služeb zapojených do konzultací. Východní katolické církve USA vzhledem ke své dlouhé historii synodální praxe zasílaly své zprávy přímo do Vatikánu.

700 000 účastníků

Celkem se do tisíců naslouchacích setkání a dalších akcí v této diecézní fázi zapojilo přibližně 700 000 katolíků po celé zemi, tedy něco málo přes 1 % katolické populace USA.

Problémy, které vyplynuly ze synodních setkání

Podle Syntézy se mezi mnoha znepokojivými otázkami, které vyplynuly z diskusí, objevily rozvíjející se důsledky krize sexuálního zneužívání, pokračující dopad pandemie Covid-19 na život místní církve, církevní jednota uprostřed rostoucí polarizace a rozdělení týkající se také liturgie a touha po vstřícnější a inkluzivnější církvi schopné upřednostňovat "žitou realitu" věřících před pravidly a předpisy.

Zpráva uvádí, že společnou nadějí, která se objevila v celé zemi, je "touha po celoživotní duchovní, pastorační a katechetické formaci učedníků" a po větším zapojení laiků do života církve.

Účastníci setkání také vyjádřili "touhu po silnějším vedení, rozlišování a rozhodovacích rolích žen - laických i řeholních - v jejich farnostech a komunitách".

Čtyři tematické oddíly

Postřehy jsou shrnuty ve čtyřech oddílech syntézy nazvaných "Trvalé rány", "Posílení společenství a účasti", "Trvalá formace pro poslání" a "Zapojení do rozlišování".

Biskup Daniel E. Flores, předseda Výboru pro nauku USCCB, ve svém úvodním slově ke zprávě popisuje dokument jako "pokus o syntézu a kontextualizaci společných radostí, nadějí a zranění, které s pomocí Ducha svatého vyvstávaly v průběhu synody".

Významný, ale nikoliv závěrečný moment pro církev v USA

Její vydání, napsal prelát, "je významným momentem pro církev ve Spojených státech, který odpovídá na to, o co nás jako Boží lid v dnešním světě požádal náš Svatý otec papež František".

Upozornil však, že nejde o závěrečný moment, ale spíše o "pozvání k naslouchání, společné diskusi a společnému rozlišování jako církev, jak nejlépe chápat a jednat" v otázkách, které tíží srdce a mysl katolíků v USA.

"Papež František nám často připomíná, že synodalita není jednorázovou událostí, ale pozváním k trvalému stylu církevního života."

Další fází synodálního procesu vedoucího k biskupské synodě v Římě v roce 2023 bude kontinentální fáze, v níž se sejdou týmy podle kontinentů, aby syntetizovaly zprávy dosud předložené Vatikánu. Synodní představitelé připraví pracovní dokument ("Instrumentum laboris"), kterým se budou řídit kontinentální nebo regionální církevní shromáždění, jež se uskuteční do března 2023.

Severoamerickou zprávu předloží společně Spojené státy a Kanada.

Synoda 2021–2024

image:Image Skandál milosrdenství