Britská královna Alžběta II. zemřela ve věku 96 let

Autor: Terezie Kvapilíková Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace8. 9. 2022, 20.05

Její královská Výsost, královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Alžběta II. zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let.

image:Image 17/source/orig/16176_kdnsgf.jpeg
Foto: Zesnulá královna Alžběta II. při svém platinovém jubileu 2. června 2022 (AFP)

Královna Alžběta, která se narodila 21. dubna 1926 jako Alžběta Alexandra Marie, začala vládnout v roce 1952 po smrti svého otce krále Jiřího a byla nejdéle vládnoucí panovnicí na světě.

Královna Velké Británie, Severního Irska a dalších 14 království Commonwealthu zemřela ve čtvrtek odpoledne na svém sídle Balmoral ve skotském Aberdeenshire.

Za více než 70 let své vlády, během níž se vystřídalo 15 britských premiérů, od Winstona Churchilla až po stávající Liz Trussovou, osobně setkala se čtyřmi papeži (s pátým ještě jako korunní princezna). Za jejího dlouhého života se pak na Petrově stolci vystřídalo celkem osm papežů.

Královna a papežové

Panovnice poprvé navštívila Vatikán v roce 1951 jako princezna Alžběta, kdy byl papežem Pius XII. První návštěva Alžběty jako královny se uskutečnila 5. května 1961. Spolu s princem Philipem ji na audienci přijal papež Jan XXIII.

V roce 1980 uskutečnila královna Alžběta státní návštěvu Vatikánu a na audienci ji přijal papež Jan Pavel II. Jen o dva roky později uskutečnil polský papež pastorační návštěvu Velké Británie. S příchodem nového tisíciletí navštívila královna Vatikán ještě jednou, a to v říjnu 2000.

V září 2010 navštívil Benedikt XVI. Velkou Británii na apoštolské cestě u příležitosti blahořečení kardinála Johna Henryho Newmana a s královnou se setkal v Edinburghu.

Společeně s princem Philipem, vévodou z Edinburghu, který zemřel v dubnu 2021, se v roce 2014 setkali ve Vatikánu s papežem Františkem. Stalo se tak u příležitosti 100. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Spojeným královstvím a Svatým stolcem.

70 let vlády

U příležitosti královnina platinového jubilea jí zaslal papež František 2. června 2022 zprávu:

"Při této radostné příležitosti narozenin Vašeho Veličenstva a při oslavě tohoto platinového jubilea Vám posílám srdečné pozdravy a přání všeho dobrého spolu s obnoveným ujištěním o mých modlitbách, aby Všemohoucí Bůh udělil Vám, členům královské rodiny a celému národu požehnání jednoty, prosperity a míru."

Královna a náboženství

Jako královna byla Alžběta de facto hlavou anglikánské církve. Její titul "obhájkyně víry a nejvyšší správkyně anglikánské církve" pochází ze 16. století z doby vlády krále Jindřicha VIII. Jako taková jmenovala arcibiskupy, biskupy a děkany anglikánské církve a předsedala zahájení jejich generálních synod.

Byla hlasitou zastánkyní praktikování náboženství, ať už bylo anglikánské nebo ne. Své poselství na Štědrý den využila k výzvě k mezináboženské harmonii. U příležitosti diamantového jubilea, kterým si v roce 2012 připomněla 60. výročí své vlády, se spolu s vévodou z Edinburghu zúčastnila mezináboženské recepce v Lambethském paláci, kterou pořádal arcibiskup z Canterbury.

"Víra hraje klíčovou roli v identitě milionů lidí a poskytuje jim nejen systém víry, ale také pocit sounáležitosti. Může být podnětem k sociální činnosti," řekla královna.

"Náboženské skupiny jsou skutečně hrdé na to, že pomáhají těm, kteří to nejvíce potřebují, včetně nemocných, starších, osamělých a znevýhodněných lidí. Připomínají nám odpovědnost, která přesahuje nás samotné," dodala.

V otázce osobní víry byla královna prý hluboce věřící. Deník Washington Post uvedl, že podle profesora teologie na Oxfordské univerzitě Stana Rosenberga měla královna "hluboce živou víru" a "denně četla Písmo, každý týden chodila do kostela a pravidelně se modlila".

Její vánoční rozhlasová poselství byla někdy hluboce osobní a prozrazovala život plný modliteb a víry: "Vím, jak moc spoléhám na svou víru, která mě provází dobrými i zlými časy," řekla v roce 2002. "Každý den je nový začátek. Vím, že jediný způsob, jak žít svůj život, je snažit se dělat to, co je správné, dívat se na věc s nadhledem, vydávat ze sebe to nejlepší ve všem, co den přináší, a důvěřovat Bohu. ... Sílu čerpám z poselství naděje v křesťanském evangeliu."

Zdroj: anglická verze Vatican News, Catholic News Agency; redakčně upraveno

Osobnosti

image:Image Proti válce
Proti válce papež František, Andrea Tornielli