Budou západní i východní křesťané slavit Velikonoce stejně?

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace18. 11. 2022, 11.42

Ekumenický patriarcha Bartoloměj I. je přesvědčený, že v dohledné době budou všechny církve slavit Velikonoce ve stejném termínu. Jak dnes oznámila informační služba Pro Oriente, konstantinopolský patriarcha to řekl v rozhovoru pro turecká média. Vysvětlil také, že již probíhají rozhovory mezi zástupci katolické a pravoslavné církve s cílem dosáhnout dohody o společném slavení nejdůležitějších křesťanských svátků.

image:Image 20/source/orig/19497_velikonoce.jpg
Foto: Pixabay

Klíčovým termínem je 1700. výročí Nicejského koncilu, které připadá na rok 2025. Patriarcha doslova řekl: "Naším cílem je najít řešení pro Velikonoce v rámci jubilea. Papež má ty nejlepší úmysly a myslím si, že nastal okamžik, aby pravoslavná církev i katolíci stanovili společné datum oslav Kristova vzkříšení." Také koptský papež-patriarcha Tawadros II. se před několika lety vyslovil pro společné datum Velikonoc. Ruská pravoslavná církev zatím reaguje spíše negativně.

Od konce 16. století počítají západní církve datum Velikonoc podle gregoriánského kalendáře, východní církve podle staršího juliánského kalendáře, který se dříve používal v celé církvi, je ale astronomicky nepřesný. V současnosti se zpožďuje o 13 dní.

Zdroj: Kathpress

Ekumenismus