Byl zveřejněn program doprovodných událostí k blahořečení Jana Pavla I.

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 7. 2022, 15.51

Do blahořečení Jana Pavla I., kterému bude v neděli 4. září v 10.30 hodin na Svatopetrském náměstí předsedat papež František, zbývá něco málo přes padesát dní. Postulace jeho kauzy dnes sdělila informace o doprovodných událostech beatifikační liturgie, které se plánují v Římě a severoitalské obci Canale d´Agordo, rodišti papeže Albina Lucianiho.

image:Image 15/source/orig/14181_10967_0_844.jpeg

Během beatifikační mše svaté v neděli 4. září na Svatopetrském náměstí přečte biskup diecéze Belluno-Feltre, mons. Renato Marangoni, petici za blahořečení ctihodného papeže Albina Lucianiho. Budoucí Jan Pavel I. se narodil 17.10.1912 v dnešní obci Canale d'Agordo v bellunské provincii a jeho rodná diecéze se výjimečně ujala jeho kanonizační kauzy, jelikož příslušným tribunálem by po papežově smrti byl římský vikariát. Kromě zástupce diecéze Belluno-Feltre jako mimořádného sídla kauzy budou přítomni její postulátor, kard. Beniamino Stella, a vicepostulátorka Stefania Falascová. Postulátor kard. Stella během beatifikačního obřadu věnuje papeži Františkovi relikviář s relikvií nového blahoslaveného. Pro účast na beatifikační slavnosti je třeba si vyžádat bezplatné vstupenky na Prefektuře papežského domu, zatímco všichni biskupové a kněží, kteří chtějí koncelebrovat, či jáhni, kteří se chtějí zúčastnit, se musí zaregistrovat přímo na adrese: tickets.liturgiepontificie.va.

Vigilie v Lateránské bazilice

O večeru, předcházejícímu beatifikaci Jana Pavla I., v sobotu 3. září 2022 v 18.30, se v bazilice sv. Jana na Lateránu bude konat modlitební vigilie, které bude předsedat kardinál Angelo De Donatis, generální vikář Jeho Svatosti pro římskou diecézi. Baziliku, která je katedrálou římského biskupa, převzal Jan Pavel I. 23. září 1978. Modlitbu oživí písně a četba z Magisteria Jana Pavla I. Na vigilii není třeba obstarávat vstupenky a vstup je zdarma.

Děkovná mše v Canale d'Agordo

Děkovná mše za blahořečení Jana Pavla I. se bude konat v neděli 11. září 2022 v diecézi Belluno-Feltre od 16 hodin na náměstí v Canale d'Agordo, rodišti nového blahoslaveného, za účasti biskupů a společenství tří biskupských sídel, v nichž nový blahoslavený vykonával svou kněžskou a biskupskou službu. Jsou to benátský patriarchát, v jehož čele stojí Mons. Francesco Moraglia, diecéze Belluno-Feltre s farářem Renatem Marangonim a diecéze Vittorio Veneto s biskupem Corradem Pizziolem. Mši bude předsedat patriarcha Francesco Moraglia, metropolita benátské církevní provincie. Informace o této děkovné bohoslužbě naleznete na webových stránkách diecéze: chiesabellunofeltre.it.

Zázračně uzdravená dívka, její matka a otec Dabusti v tiskovém středisku

Ve dnech předcházejících blahořečení se v Tiskovém středisku Svatého stolce uskuteční tisková konference pořádaná postulací kanonizačního řízení, které se zúčastní také Candela Giarda, argentinská dívka, zázračně uzdravená v roce 2011 díky přímluvě ctihodného Jana Pavla I., její matka Roxana Sousa a otec José Dabusti, farář kostela v sousedství nemocnice v Buenos Aires, kde se Candela léčila a který navrhl modlitbu k Janu Pavlu I.

Vicepostulátorka Falascová: Důležité shromažďovat materiál o budoucím blahoslaveném

Kanonizační proces Jana Pavla I. byl zahájen v roce 2003, dvacet pět let po jeho smrti, v jeho domovské diecézi Belluno-Feltre a ukončen 9. října 2017 dekretem o jeho ctnostech, který schválil papež František. „Otevření této kauzy“, zdůrazňuje vicepostulátorka Stefania Falascová, viceprezidentka Vatikánské nadace Jana Pavla I., „umožnilo také zásadní práci, která dosud nebyla provedena a která nám umožňuje hovořit o Lucianim s dostatečnými znalostmi: získání pramenů. Jde o práci na výzkumu, ochraně kulturního dědictví, studiu jeho díla a magisteria, které dnes provádí naše nadace“.

Osobnosti Světci dneška

image:Image Duchovní cesta
Duchovní cesta Jerónimo Nadal
image:Image Klaun to zkouší znovu
Klaun to zkouší znovu Jiří Suchý
image:Image Odpor a odevzdání
Odpor a odevzdání Dietrich Bonhoeffer
image:Image Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova?
Co bylo po zrušení Tovaryšstva Ježíšova? Leopold Škarek