Cena Patrimonium pro futura 2022 putovala do Chrudimi

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace22. 11. 2022, 10.26

Římskokatolická farnost – arciděkanství Chrudim byla oceněna prestižní cenou na celostátní soutěži Patrimonium pro futura 2022, kterou každoročně pořádá Národní památkový ústav. Oceněnou památkou v kategorii restaurování památky je oltář Panny Marie z kostela Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi.

image:Image 20/source/orig/19686_17198_0_image.jpg

Památku restaurovala a prestižní ocenění převzala akademická malířka Markéta Pavlíková, Ph.D. Tato cena se předávala při slavnostním večeru, který proběhl v úterý 15. 11. 2022 na Nové scéně Národního divadla v Praze. Programem prováděl moderátor Daniel Stach. Mezi přítomnými v sále byla řada významných osobností, nechyběl ani ministr kultury Martin Baxa, generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková či generální ředitel Národního divadla Jan Burian.

Oltář Panny Marie je výjimečnou památkou konce 15. století. Autorství je připisováno Mistru královéhradeckého oltáře. Restaurování památky probíhalo v letech 2018-2021. V průběhu restaurování byla zjištěna pod přemalbami z 19. století originální podoba díla, stejně jako původní ikonografie i středověká koncepce obrazu. Při restaurování byla využita řada moderních metod. Oltář je možné spatřit v jeho přirozeném prostředí v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi.

image:Image Vinografie
Vinografie Fanny Darrieussecqová, Melody Denturcková