Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Zdroj:Diecéze plzeňskáDiecéze plzeňská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace14. 11. 2022, 17.12

Bohoslužby, pietní akt a koncert připomenou napříč republikou jako každoročně oběti dopravních nehod. Na třetí listopadovou neděli totiž připadá jejich světový den.

image:Image 20/source/orig/19235_16860_0_car-accident-g171b17b16-1280_cropped.jpeg
Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce, kterým se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 20.11.

V tento den proběhne nejprve v 11 hodin pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově. Každoročně ho organizují členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod. Naváže na něj v 15 hodin ekumenická bohoslužba v dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu). Té bude předsedat emeritní biskup plzeňský František Radkovský a hudebně doprovodí sbor Vox imperfekta. Připravují ji zástupci plzeňských církví ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR.

Poradna pro pozůstalé Plzeňská zastávka z.s. zve již v úterý 15.11. od 19 hodin na hudební večer k uctění památky kamaráda Vaška Rába v plzeňském kostelíku U Ježíška. Vystoupí folklorní soubor Jiskra 58 – Sokol Valcha Plzeň a Milan Benedikt Karpíšek.

Řetězec vzpomínkových akcí zahájí již v neděli 13.11. od 15 hodin ekumenická bohoslužba v kostele sv. Prokopa v Letovicích.

Kontakty:

• Stanislav Vondruška, Miluše Vondrušková, České sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) – mobil 604 166 173, 737 859 819
  • Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR (mluvčí bohoslužby v dálniční kapli u Plzně) – mobil 739 244 774
  • Anna Peltanová, farářka Českobratrské církve evangelické ve Vanovicích (mluvčí bohoslužby v Letovicích) – mobil 737 279 275
  • Mirka Šimková, členka rady spolku Plzeňská zastávka – mobil 724 520 398
  • Zuzanna Pousková, členka rady spolku Plzeňská zastávka – mobil 771 148 301

Tisková zpráva SDODN 2022

Liturgie a bohoslužby

image:Image Mešní řád tradičního římského ritu
Mešní řád tradičního římského ritu
image:Image Hymny - denní modlitba církve
Hymny - denní modlitba církve