Četl jsem knihu… Pán

Autor: Roman Macura Zdroj:FermentumFermentum
Rubrika: O knihách
Datum publikace2. 10. 2022, 1.27

V loňském roce vydalo nakladatelství Triáda knihu od Romana Guardiniho Pán. Tento autor je na našem knižním trhu znám především drobnějšími tituly, tentokráte se nám dostává do rukou jeho obsáhlejší, – nebojím se říci – stěžejní dílo, které spatřilo světlo světa v roce 1937.

image:Image 18/source/orig/17022_pan.jpg

Romano Guardini patří mezi největší teology 20. století a jeho přínos je patrný především v oblasti filosofie náboženství, ekumenismu a liturgie. Guardini byl jedním z těch, kdo ve velké míře připravili půdu pro změnu v prožívání liturgie, která se prosadila na II. vatikánském koncilu. Jeho znovuobjevení smyslu liturgických gest, symbolů a vnímání liturgického prostoru dalo prostor k novému promýšlení liturgie s Ježíšem Kristem v jejím středu. Při promýšlení nového pojetí liturgie mu byla blízká osoba architekta Rudolfa Schwarze, spolu navrhli studentskou kapli na hradě Rothenfels, která se stala prototypem nového liturgického slavení, kde se má opustit čistá niternost a do liturgického aktu se má člověk zapojit jako celek s tělem i duší, skrze hlubší prožívání gest a symbolů.

Jeho kniha Pán je cyklus kázání, které po čtyři roky přednášel v kostele a následně byla vydána jako kniha meditací o osobě Ježíše Krista. V této knize o životě Ježíše Krista se odlišuje od většiny autorů své doby, jelikož odmítá historicko-kritickou metodu, ale ne úplně, jen ji bere jako pomocnou vědu. V Guardiniho úvahách nad příběhem Ježíše Krista jde především o to, aby bylo zasaženo srdce jako středobod člověka. To má vést k tomu, aby zasažený prožil setkání s Ježíšem Kristem a vzbudila se v něm touha po následování.

V čem je toto dílo zajímavé i v dnešní době? Myslím si, že je to Gaurdiniho schopnost opustit abstraktní dogmatismus a čerpat z bohaté nabídky biblických textů, z nichž k nám v jeho podání tryská svěží pramen poznání Neviditelného. Guardiniho myšlení je čistě christologické a osoba Ježíš Krista a jeho příběh zachycený v evangeliích je pro autora nevyčerpatelným zdrojem pro zamyšlení a úvahy nad Neuchopitelným, který se nám stal skrze vtělení viditelným.

Kniha si klade za cíl návrat k podstatě, jak o to Gaurdini usiloval v celém svém životě. Tato jeho touha po hloubce se odráží i v jeho promýšlení evangelijních textů, v autorových slovech je cítit svěžest, erudovanost, vhled a pochopení pro nadpřirozenost. Tyto jeho úvahy jsou nadčasové a najdou si čtenáře i v této době, jelikož jsou to texty, které osloví a uchvátí. Jen se nenechat odradit začátkem knihy, kde je text trochu krkolomný.

Jak může současný člověk získat zkušenost s Ježíšem Kristem? Guardini by řekl: v liturgii, která je cestou k nitru křesťana a církvi. Ve své době zůstal nepochopen a nepřijat odbornou veřejností. Dnes je oceňován pro svůj teologický přínos; tak to často bývá, že až po smrti jsou doceněni proroci!

FERMENTUM - Časopis pro spiritualitu pokřtěných, zasvěcených a vysvěcených

Cirkev.cz | E-shop - Romano Guardini: Pán - Úvahy o osobě a životě Ježíše Krista

Liturgie a bohoslužby

image:Image Dodatek k pohřebním obřadům