Čína podle Vatikánu porušila vzájemnou dohodu, Peking kritiku odmítá

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace29. 11. 2022, 10.56

Vatikán o víkendu vyjádřil "údiv a lítost" nad zprávou o slavnostním uvedení čínského biskupa Johna Penga Weizhao do funkce pomocného biskupa v Ťiang-si. Nejedná se totiž o diecézi uznávanou Svatým stolcem. Papež totiž 56letého duchovního v roce 2014 původně jmenoval biskupem diecéze Yujiang, čínský režim jeho nastolení ale tehdy zabránil. Jeho nynější dosazení do Ťiang-si tak není v souladu s "duchem dialogu mezi Vatikánem a čínskou stranou" ani se společnou dohodou o jmenování biskupů, uvedl Svatý stolec.

image:Image 21/source/orig/20120_na.jpg
Foto: Pixabay

Čínská strana v pondělí reagovala s nepochopením. Mluvčí ministerstva zahraničí Čao Li-ťien řekl, že „Čína a Vatikán v posledních letech pokračovaly ve vzájemné spolupráci a dosáhly řady důležitých společných dohod", přičemž trvalé zlepšování vztahů mezi oběma zeměmi mělo přispět k harmonickému rozvoji katolicismu v Číně.

Bylo to poprvé, kdy Vatikán v této věci vůči čínskému komunistickému režimu ohradil. Dohoda, kterou s ním uzavřel v září 2018 na dva roky a poté dvakrát prodloužil, čelí mezinárodní kritice s tím, že nezlepšuje život čínských katolíků a naopak podporuje marginalizaci členů tzv. podzemní církve, která není pod kontrolou Pekingu. Výrazně se proti ní vyslovuje také čínský kardinál Joseph Zen pronásledovaný komunistickým režimem.

Podle zprávy se investování biskupa Penga Weizhao uskutečnilo za přítomnosti asi 200 lidí při bohoslužbě, kterou vedl místní biskup John Baptist Li Suguang. Ten je místopředsedou Čínské katolické biskupské konference, organizace, kterou Svatý stolec neuznává.

Zdroj: Kathpress

Pronásledování křesťanů