COMECE před blížící se zimou vyzývá k spravedlivému zajištění energií pro všechny

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace7. 11. 2022, 13.28

Komise biskupských konferencí zemí EU vydala v pondělí 7. listopadu 2022 prohlášení ohledně současné energetické krize, v níž vyzývá EU, aby zajistila spravedlivý přístup k cenově dostupné energii pro všechny, zvláště pro ty nejzranitelnější.

image:Image 19/source/orig/18907_comece.png

V kontextu ruské vojenské agrese proti Ukrajině došlo kvůli přílišné závislosti EU na ruské ropě a plynu k tomu, že Rusko této situace zneužilo a použilo energetické suroviny jako zbraň. To nejen zesílilo energetickou nejistotu v evropských zemích, ale také vyústilo v kritické zvýšení cen, což má negativní dopad na společnosti všech zemí EU, zvláště jejích nejzranitelnějších členů. „Zatímco některé firmy bankrotují, jiné propouštějí zaměstnance a mnoho lidí už nedokáže kvůli zvýšeným životním nákladům nadále vyjít se svými příjmy,“ uvádí se v prohlášení.

S nastávající zimou COMECE vyzývá ke kolektivní solidaritě a zve každého občana, aby se zajímal o druhé a využíval energii odpovědným způsobem. COMECE zvláště apeluje na politické představitele EU, aby tomuto problému čelili, aniž by zároveň ztratili ze zřetele dlouhodobý cíl, jímž je spravedlivý přechod k udržitelným zdrojům energie“.

Za tímto účelem COMECE předkládá tři orientační principy: všeobecné určení pozemských statků, upřednostnění chudých, spravedlnost a mír. Zároveň politické představitele naléhavě vyzývá k následujícímu:

- Zajistit přístup k energiím a zároveň jejich cenovou dostupnost těm, kteří jsou v největší nouzi, a to prostřednictvím dočasných zmírňovacích opatření a spravedlivého přerozdělení zdrojů

- Upřednostnit energetickou zodpovědnost a zintenzivnit hledání alternativních zdrojů energie

- Vyhledávat odpovědná energetická partnerství a položit základ nového globálního systému, který se bude řídit principy spravedlnosti, solidarity, zapojení všech a udržitelného rozvoje

Toto stanovisko COMECE následuje po apelu k míru na Ukrajině i v celé Evropě, které biskupové zemí EU vypracovali během svého podzimního plenárního zasedání.

Zdroj: comece.eu

Biskupové

image:Image Na ohnivém voze
Na ohnivém voze Dom Samuel