ČTK uznala, že o kandidátovi na zástupce ombudsmana neinformovala objektivně

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace13. 12. 2022, 10.08

Rada České tiskové kanceláře se v listopadu zabývala způsobem, kterým ČTK informovala o říjnové volbě zástupce veřejného ochránce práv. Dospěla k závěru, že dvě zprávy vydané agenturou nedostály požadavkům na objektivní informování. ČTK v reakci na toto zjištění zprávy dodatečně upravila.

image:Image 21/source/orig/20879_1496263652-ctk-logo-800.jpg

Jedním z uchazečů o senátní nominaci byl advokát a vysokoškolský pedagog Jakub Kříž. Proti jeho kandidatuře protestovalo několik LGBT organizací, které v otevřeném dopise poukazovaly na Křížovy kritické názory na stejnopohlavní svazky a na jeho katolické vyznání, které jej mělo pro výkon funkce diskvalifikovat.

ČTK o Křížovi informovala jako o „právníkovi z katolické organizace Opus Dei“ a nezmínila se o jeho profesi advokáta a vysokoškolského pedagoga. Kříž se proti takovému způsobu ohradil. „Byl jsem jediným kandidátem, u něhož se řešilo jeho náboženství. Nemyslím si, že má víra představuje negativní profesní předpoklad pro výkon veřejné funkce.“

Předseda rady ČTK David Soukup o výsledku projednání informoval 5. prosince.

Církev a společnost