Den Charity a sv. Vincenc

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace27. 9. 2022, 16.12

27. září si připomínáme památku sv. Vincence z Pauly, který je patronem a zakladatelem moderní charitní práce, a slavíme také Den Charity, který čeští a moravští biskupové oficiálně vyhlásili v roce 2008.

image:Image 17/source/orig/16986_001641.jpg

Místní Charity při příležitosti Dne Charity představí prostřednictvím veřejných prezentací, dnů otevřených dveří, ale i formou koncertů, výstav a soutěží pro děti či v rámci bohoslužeb svoji práci pro lidi v obtížné situaci. Smyslem těchto akcí je nejen „obdarovat“ zájemce, ale také si získat jejich přízeň.

Vincenc z Pauly (1576–1660)

Zasvětil jako kněz svůj život práci pro chudé. Za válek v letech 1648 až 1653 řídil z Paříže prostřednictvím misionářů dodávky potravin a oděvů pro válkou zbídačené kraje. Peníze sháněl u královského dvora a šlechty, kterou informoval o zoufalé situaci v regionech na základě zpráv od svých misionářů. A nezapomínal při tom ani na duchovní pomoc zbídačenému venkovu.

Vincenc založil řadu charitativní organizací, zejména Kongregaci dcer křesťanské lásky (s Louisou de Marillac, která byla později svatořečena) a Kongregaci kněží misionářů (lazaristé). V roce 1737 ho papež Kliment XII. prohlásil za svatého.

Charita Česká republika pomáhá lidem v ohrožení nebo nouzi bez ohledu na věk, pohlaví, politické smýšlení či rodinné uspořádání, a hrdě se tak hlásí k odkazu sv. Vincence z Pauly.

Zdroj: Charita ČR

Charita

image:Image Věřím ve vzkříšení těla a život věčný
Věřím ve vzkříšení těla a život věčný