Den prarodičů a seniorů: dekret o plnomocných odpustcích

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 5. 2022, 17.40

Vrchní penitenciář kardinál Piacenza podepsal dekret o odpustcích, které se vztahují ke 24. červenci, na nějž připadá II. Světový den prarodičů a seniorů.

image:Image 13/source/orig/12199_9179_0_844.jpeg

Zvláštním dekretem, který dnes zveřejnila Apoštolská penitenciárie, se u příležitosti Druhého světového dne prarodičů a starých lidí, 24. července, udělují plnomocné odpustky za obvyklých podmínek (svátostná zpověď, eucharistické přijímání a modlitba na papežův úmysl) prarodičům, seniorům a všem věřícím, kteří se v uvedený den zúčastní mše svaté, jíž bude Svatý otec předsedat ve Vatikánské bazilice, nebo různých akcí, které se budou konat po celém světě, pokud při tom budou vedeni opravdovým duchem pokání a lásky.

Plnomocné odpustky lze získat rovněž pro duše v očistci. Ve stejný den mohou být uděleny také věřícím, kteří věnují dostatek času návštěvě starých lidí v nouzi nebo v nesnázích, ať už osobně, nebo virtuálně. Mohou je také získat staří lidé, kteří jsou nemocní, a všichni ti, kteří se z vážného důvodu nemohou vzdálit ze svých domovů a duchovně se zapojí do bohoslužeb Světového dne seniorů, přičemž obětují Bohu své modlitby, bolesti a utrpení. Apoštolská penitenciárie nakonec žádá kněze, aby s ochotou a velkorysostí vytvořili čas a prostor ke slavení svátosti pokání.

Přeložila: Jana Gruberová

Život z víry

image:Image Pastorace zvláštních skupin
Pastorace zvláštních skupin Aleš Opatrný