Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Diecézní slavnost sv. Melichara Grodeckého v neděli 4. září v Českém Těšíně

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace19. 8. 2022, 8.47
TiskTisk

Každoroční slavnost sv. Melichara Grodeckého, která spojuje věřící z polského Cieszyna i Českého Těšína, přivede v neděli 4. září poutníky „zpoza Olzy“ do kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Těšínského rodáka a společného patrona obou měst uctí u příležitosti 403. výročí od jeho mučednické smrti v Košicích. Události se zúčastní biskupové diecézí bielko-ziviecké a ostravsko-opavské.

image:Image 16/source/orig/15532_12599_0_grodeckypl.jpg
Foto: Lena Labajova, Člověk a Víra

Program na české straně začíná v českotěšínském farním kostele v 15.00 modlitbou korunka k Božímu Milosrdenství. Po ní následuje pobožnost ke cti sv. Melichara Grodeckého. V 15.30 se vydá z kostela procesí na hraniční most, kde se potkají poutníci z Polska a Česka. V letošním roce přejdou Poláci do sousedního města. Slavnostní mše svatá v kostele Nejsvětšjšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně začíná v 16.00 hodin.

Kdo to byl sv. Melichar Grodecký?

Melichar Grodecký se narodil v polské rodině, pravděpodobně roku 1584 v Těšíně. V jeho příbuzenstvu bylo několik duchovních včetně sv. Jana Sarkandra. Začal studovat u jezuitů ve Vídni a pak roku 1603 vstoupil v Brně do jezuitského noviciátu. Po dalších studiích v Praze a ve Štýrském Hradci byl roku 1614 v české metropoli vysvěcen na kněze. Působil v klementinské koleji a jako ředitel semináře sv. Václava určeného pro chudé studenty.

Za stavovského povstání ho představení v roce 1618 poslali do Košic, kde měl kázat pro Slováky a Němce. V té době vojáci sedmihradského knížete Gabriela Bethlena pod vedením Jiřího Rákoszyho obsadili město. Melichar spolu s ředitelem trnavského semináře, kanovníkem Markem Křiževčaninem, a jezuitou ze Sedmihradska (dnešního Rumunska) Štěpánem Pongrácem byli vydáni košickou městskou radou na žádost Rákoszyho do jeho rukou, když slíbil, že pak nedovolí plenění města. Ve městě byla totiž většina protestantů, katolických rodin bylo jen asi dvě stě.

Mučednická smrt v roce 1619 v Košicích

Zpočátku se s nimi zacházelo dobře, vězněni byli ve vlastní jezuitské rezidenci. Věznitelé se je ale stále tvrdším způsobem snažili přimět k odpadu od katolické církve. Když se nepoddali, začalo roku 1619 kruté sadistické mučení. Výmluvně o tom svědčí pozdější poznámka městského kata, který poté, co zahlédl jejich mrtvoly, prohlásil: "Byli tak ztýráni a zmrzačeni, že já bych to tak nikdy nedokázal, třebaže jsem v těchto věcech odborník."

Zajatci byli mučeni postupně. Nejprve přišla řada na Marka, potom na Štěpána a nakonec na Melichara. V roce 1625 byly jejich ostatky převezeny do Trnavy. Za blahoslavené byli košičtí mučedníci prohlášeni v roce 1905 a svatořečil je v roce 1995 Jan Pavel II.

Památka Košických mučedníků se slaví 7. září.

Zdroj: Farnost Český Těšín

Focusy

Život z víry Liturgie a bohoslužby

Mohlo by vás zajímat

image:Image Společné prosby věřících
Společné prosby věřících
Cena: 359 Kč
image:Image Římský pontifikál
Římský pontifikál
Cena: 495 Kč
image:Image Hlavní společné modlitby a mešní řád
Hlavní společné modlitby a mešní řád
Cena: 53 Kč
image:Image Společné prosby věřících - modrá
Společné prosby věřících - modrá
Cena: 152 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou