Ekumenická delegace EU jednala s českým předsedou vlády a členy Parlamentu ČR

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace8. 12. 2022, 13.08

Delegace složená z členů Komise biskupských konferencí zemí EU (COMECE) a Konference evropských církví (CEC) se 7. prosince 2022 v Praze na Úřadu vlády setkala s předsedou vlády Petrem Fialou, aby s ním prodiskutovala snahy současného evropského předsednictví při řešení některých nejnaléhavějších výzev, kterým dnes EU a její občané čelí. Přítomni byli předsedové obou organizací, kardinál Jean-Claude Hollerich a rev. Christian Krieger.

image:Image 21/source/orig/20553_comece-fiala.jpg
Foto: Úřad vlády ČR

Za českou stranu se schůzky zúčastnili také předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner, 1. místopředsedkyně Ekumenické rady církví Ivana Procházková a generální sekretář Petr Jan Vinš. Zástupci COMECE a CEC uvítali český závazek koordinovat evropské kroky v klíčové době pro Evropu a svět, poznamenané válkou na Ukrajině, tíživou situací uprchlíků, jakož i zvýšenými socioekonomickými obtížemi mnoha osob, rodin a podniků v důsledku prudkého růstu cen energií a zvyšujících se životních nákladů. "Pokud chce být Evropská unie globálním aktérem míru, je čas jednat a podniknout rozhodné kroky k udržitelnému řešení konfliktu na základě dialogu při plném respektování mezinárodního práva a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla delegace.

Realita probíhající války dala nový impuls politice rozšiřování EU. V této souvislosti delegace připomněla, že je třeba, aby rozhodující činitelé věrohodně reagovali na aspirace na členství jak Ukrajiny, tak dalších zemí, zejména západního Balkánu.

Delegace COMECE a CEC se spolu se zástupci českých církví rovněž vyslovily pro koordinovanou migrační a azylovou politiku EU založenou na ochraně důstojnosti každého člověka: "Velkorysost při přijímání uprchlíků z Ukrajiny by neměla být ojedinělým případem, ale měla by se opakovat u migrantů a uprchlíků přicházejících z jiných krizových oblastí a hledajících útočiště v EU,“ uvedly. Během 45minutové výměny názorů s premiérem Fialou vyjádřili zástupci církví rovněž vážné obavy o nejzranitelnější členy společnosti, kteří byli negativně zasaženi pandemií covid-19 a nyní jsou kvůli rostoucím životním nákladům vystaveni další socioekonomické zátěži a zvýšené míře chudoby. Delegace proto zdůraznila, že je důležité řešit současnou krizovou situaci zajištěním dostupné a cenově přijatelné energie a zároveň podporovat její odpovědnou spotřebu a usilovat o dlouhodobý cíl a spravedlivý a udržitelný přechod.

Po setkání s českým premiérem přijali delegaci COMECE-CEC i členové Výboru pro evropské záležitosti Parlamentu ČR, včetně jeho předsedy Ondřeje Benešíka. Při této výměně názorů církve vyjádřily ochotu připojit se k úsilí v boji proti šíření dezinformací a zneužívání náboženství, což jsou dva jevy, které podněcují polarizaci napříč společnostmi a zároveň představují vážnou výzvu pro základní hodnoty EU.

Delegaci tvořili:

Kardinál Jean-Claude Hollerich, SJ, předseda COMECE

Arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference

P. Manuel Barrios Prieto, generální sekretář COMECE

P. Stanislav Přibyl, CSsR, generální sekretář České biskupské konference

Marek Mišák, poradce COMECE pro vnější záležitosti EU

Alessandro Di Maio, vedoucí tiskového oddělení sekretariátu COMECE

Rev. Christian Krieger, předseda CEC

Rev. Ivana Procházková, místopředsedkyně Ekumenické rady církví v ČR

Biskup Marián Čop, místopředseda Ekumenické rady církví v ČR,

Dr. Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR

P. Dr. Peter Pavlovič, tajemník CEC pro oblast evropské integrace a udržitelný rozvoj.

Zdroj: Tisková zpráva COMECE z 8.12.2022, zkráceno

Ekumenismus Církev a společnost Předseda ČBK