Ekumenická kaple a duchovní pomoc pro ukrajinské uprchlíky v Kongresovém centru v Praze

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace11. 3. 2022, 10.19

V Kongresovém centru v Praze, kde se nachází Krajské asistenční centrum pro uprchlíky z Ukrajiny, byla 10. března zřízena ekumenická kaple. Dává místo k modlitbě a střídají se zde kaplani a kaplanky, kteří jsou připraveni uprchlíkům poskytnout pastorační doprovázení a modlit se s nimi v jejich těžké situaci.

image:Image 10/source/orig/9159_P_20220310_152128.jpg

S Hasičským záchranným sborem bylo vyjednáno, že v prostorách pražského kongresového centra, kde probíhá hromadná registrace Ukrajinců, kteří sem přichází jako váleční utečenci, bude zřízena jednoduchá improvizovaná kaple. Nyní se hledají dobrovolníci/ duchovní, kteří by se mohli v kapli střídat a být k dispozici k modlitbě a pastoračním rozhovorům.

- Požadavek je ekumenická otevřenost (jde o kaplanskou službu podobnou, jako je služba v nemocnici; lze předpokládat, že většina osob budou pravoslavného vyznání, menší část řecko-katolíci popř. další konfese, nicméně doprovázení by mělo být k dispozici každému, bez ohledu na vyznání.

- Požadavek také je na (alespoň částečnou) znalost jazyka - ukrajinského nebo ruského. Nemusí to být úplná znalost, ale alespoň taková, která umožňuje základní dorozumění. Není třeba tedy hledat přímo duchovní ukrajinského původu (kteří jsou teď většinou těžce vytíženi), ale mohou to být i Češi, kteří mají nějaké základní jazykové kompetence.

- Nasazení těchto kaplanů by bylo v rotacích podle jejich časových možností - přičemž minimální délka rotace by byla 2 (ale raději 3) hodiny. Vše v koordinaci s psychologickou službou Hasičského záchranného sboru.

Lidé, kteří aktuálně přijíždějí jsou v horší a horší materiální i psychické situaci, takže tato forma služby je čím dál více zapotřebí.

V případě zájmu pomoci, kontaktuje prosím Petra Jana Vinše, e-mail: erc@ekumenickarada.cz nebo  +420 734 641 687

Válka na Ukrajině Pomoc uprchlíkům

image:Image Rýn se vlévá do Tibery