František: Církev se zavazuje k boji proti všem formám antisemitismu

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 6. 2022, 14.24

V posledních několika dnech jsme papeže Františka mohli zahlédnout, jak po několikatýdenním užívání invalidního vozíku opětovně pomalu chodí a opírá se o hůl. Dnes dopoledne však kvůli akutní bolesti kolene odložil druhou plánovanou audienci: setkání se zástupci Mezinárodního židovského výboru pro mezináboženské konzultace. Připravený psaný proslov předal kardinálu Kochovi, předsedovi Dikasteria pro jednotu křesťanů, které zodpovídá rovněž za dialog s judaismem.

image:Image 14/source/orig/13814_10704_0_844.jpeg

Jak papež připomíná v úvodu psaného textu, Mezinárodní židovský výbor pro mezináboženské konzultace byl založen v roce 1970 s cílem podporovat a doprovázet mezináboženský dialog na celém světě. Sdružuje mnoho velkých židovských organizací, které sídlí zejména ve Spojených státech amerických. Od počátku své existence je v kontaktu s Komisí Svatého stolce pro náboženské vztahy s judaismem (při zmíněném dikasteriu pro jednotu křesťanů) a pravidelně s ní pořádá společné konference na aktuální témata.

V dnešní neklidné době je velmi důležité, aby se Židé a křesťané setkávali, stále úžeji spolupracovali a snažili se čelit různým negativním tendencím v naší západní společnosti: zbožňování ega a peněz, přehnanému individualismu, kultuře lhostejnosti a odpisu, pokračuje papež.

„Společně jsme povoláni, abychom svědčili o Bohu milosrdenství a spravedlnosti, který miluje lidi a stará se o ně, což můžeme činit tím, že budeme čerpat z duchovního dědictví, které částečně sdílíme a které máme povinnost uchovávat a prohlubovat“.

Naše náboženské tradice vyžadují, abychom neshody, rozdíly a konflikty neřešili agresivně, vyzývá František.

„Nenávist a násilí se totiž neslučují s naší vírou v Boha, který je milosrdný a milostivý, shovívavý, velmi laskavý a věrný! (Ex 34,6). Židé a křesťané jsou povoláni k co největšímu napodobování svého Stvořitele a Otce. To, jak víme, je velmi obtížné, když jsme vystaveni zneužívání a pronásledování, jak se to často dělo v dějinách a bohužel i dnes. V této souvislosti bych rád využil této příležitosti, abych znovu zdůraznil závazek katolické církve bojovat proti všem formám antisemitismu, zejména prostřednictvím preventivních opatření, tj. na úrovni výchovy, a to jak v rodinách, tak ve farních společenstvích a školách a v laických společenstvích“, potvrzuje papež.

S ohledem na mezináboženský dialog dodává, že „je to prozřetelnostní znamení naší doby. Sám Bůh totiž ve svém moudrém záměru inspiruje náboženské vůdce a mnoho obyčejných lidí, aby se setkávali, poznávali a respektovali náboženské rozdíly. Posílením dialogu můžeme vzdorovat extremismu, který je bohužel patologií, jež se může projevovat i v náboženstvích“, uzavírá papež František.

Papež František Ekumenismus

image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.