František na vozíčku? Další krok k polidštění papežství

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace21. 5. 2022, 14.30

Papež František se již více než dva týdny na veřejnosti pohybuje na invalidním vozíku kvůli zhoršení bolesti pravého kolena, která ho trápí již delší dobu a kvůli níž nesmí kloub namáhat. Nabízíme krátký přehled o tom, jak tuto skutečnost reflektují katolické sdělovací prostředky.

image:Image 12/source/orig/11823_8671_0_844.jpeg

Jeden z redaktorů deníku Avvenire, listu Italské biskupské konference, považuje papeže-vozíčkaře za „příklad žité teologie“. Jak píše, papežovi sice neslouží nohy, ale zcela jistě mu slouží hlava, která se dává vést evangeliem a dosvědčuje, že tajemství Božího království se spíše než v touze po vítězství nad skutečnými či domnělými nepřáteli zjevuje v křehkosti lidského stavu. Papežovo poselství přichází prostřednictvím gest a slov: fakt, že se nyní pohybuje na vozíku, může být pro ty, kdo jsou schopni Františka pochopit, mnohem významnější než slova vyřčená při různých příležitostech: je to teologie žitá dříve, než byla vyslovena, soudí Giuseppe Lorizio na stránkách Avvenire.

Kardinál Farrell, jak uvedla Nicole Winfieldová v Associated Press, při prezentaci papežského Poselství ke Světovému dni prarodičů a seniorů také připomněl, že nynější Františkův stav potvrzuje papežské magisterium o stáří. Své současné zdravotní okolnosti, které by pro mnohé jeho vrstevníky mohly být strašákem, přijímá vyrovnaně a s úsměvem, čímž dosvědčuje, řečeno slovy zmíněného poselství, že „dlouhověkost je požehnáním“.

Jiný z přispěvatelů listu Avvenire, Guido Mocellin, si všímá, že církevní infosféra přijala tuto zprávu bez zvláštního otřesu. Nedostavila se ani dramatizace (jako tomu bylo v případě zdravotních problémů Jana Pavla II.), ani nedostatku empatie (jako tomu bylo v některých případech problémů s únavou Benedikta XVI.). Snímky z oficiálních akcí samozřejmě přesně dokumentují papežův aktuální zdravotní stav. Jistě se našli i tací, kteří podobně jako Francesco Antonio Grana na internetových stránkách italského deníku „Il Fatto quotidiano“ tematizovali Františkovy problémy s chůzí a promítali je do papežské agendy nadcházejících týdnů a měsíců (a skutečně, o několik dní později bylo oznámeno, že červnová cesta do Libanonu bude odložena). Celkově však byla situace správně prezentována a vnímána jako normální vzhledem k věku. Ujišťují nás o tom samotná Františkova slova a postoje, s jakými tyto okolnosti prožívá a jak o nich mluví, čímž vydává další pozitivní svědectví o polidštění papežství.

Papež František

image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.