Haiti rok po zemětřesení. P. Cineus: "Lidé stále trpí”

Autor: Federico Piana Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 8. 2022, 12.08

Dne 14. srpna 2021 srazil karibskou zemi na kolena silný seismický otřes, který si vyžádal tisíce mrtvých, zraněných a vysídlených. Stížnost otce Verna Cineuse, kamilánského řeholníka: "Nikdo nám nepomáhá. Chybí tu všechno: nejhůře jsou postiženi starší lidé a děti". Násilí ozbrojených gangů, které řádí ve městech, situaci ještě více dramatizuje.

image:Image 16/source/orig/15405_12407_0_844.jpeg

"Nic se nezměnilo, stále tu trpíme stejně jako před rokem." Smutek otce Verna Cineuse je nesmírný, když vzpomíná na tragické okamžiky onoho strašného 14. srpna 2021, kdy zemětřesení o síle 7,2 stupně zabilo tisíce lidí, zničilo nespočet domů a značnou část veřejné infrastruktury a také vyhnalo desítky tisíc lidí z jejich domovů, do kterých se už nikdy nevrátili.

Opuštěná populace

Kněz, kamiliánský řeholník, který zasvětil svůj život chudým v hlavním městě Port-au-Prince, důrazně odsuzuje, že se obyvatelstvu od té doby nedostalo žádné pomoci: "Místní úřady a mezinárodní společenství nijak nereagovaly situaci našich lidi, kteří stále umírají, protože nám chybí všechno: jídlo, voda, benzín na provoz škol a nemocnic." Nejhůře jsou postiženy děti a starší lidé: "Téměř čtyři miliony lidí nemají denně ani jedno jídlo," říká otec Cineus.

Žádné zabezpečení

Církevní dobrovolná sdružení a nevládní organizace, kterým se daří přinášet určitou pomoc, se musí vyrovnávat se situací sociální nejistoty, která vyvolává extrémní násilí. "Ozbrojené gangy, které často stojí proti sobě," vysvětluje duchovní, "ovládají velkou část země a je obtížné se přesouvat z jedné oblasti do druhé, aby člověk přinesl jídlo nebo ho šel hledat. Je to zcela zničená země."

Bolest biskupské konference

Místní biskupská konference rázně zasáhla proti řádění gangů, které tísní obyvatelstvo, jež se rovněž potýká s chronickou chudobou a výraznou korupcí. "Jsme ohromeni a rozhořčeni," napsali haitští biskupové v dlouhém poselství, "bezmocí státu. Připojujeme se k hlasům všech, kdo usilují o bezpečnost a mír.” Otec Cineus vysvětluje, že biskupové chtěli odsoudit "nárůst násilí, který zůstal nepotrestán a který se před čtrnácti dny týkal i Port-au-Prince. Ozbrojené bandy zde zacházejí tak daleko, že napadají a poškozují i katedrálu. Jsme opravdu zoufalí."

Život z víry

image:Image Živá řeka evangelia 3.
Živá řeka evangelia 3. Pavel Ambros
image:Image Kde farizejové udělali chybu