Hlavní ukrajinský arcibiskup Ševčuk reaguje na ruskou invazi: „Pán je s námi“

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Datum publikace24. 2. 2022, 14.43

Bůh je vždy na straně obětí nespravedlivé agrese, prohlásil představitel ukrajinské řeckokatolické církve ve čtvrtek, několik hodin po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Arcibiskup maior Svjatoslav Ševčuk podpořil právo Ukrajiny bránit svou nezávislost, když Rusko 24. února ráno zaútočilo na ukrajinské vojenské cíle. „Je naším přirozeným právem a svatou povinností bránit naši zemi, náš lid, náš stát a vše, co je nám nejdražší: rodinu, jazyk a kulturu, historii a duchovní svět."

image:Image 9/source/orig/8430_4901_0_cna-5d48bceae41ab-160301.jpg

„Věříme, že v tomto historickém okamžiku je Pán s námi. On, který má v rukou osud celého světa a každého člověka, je vždy na straně obětí nespravedlivé agrese, trpících a zotročených. Je to On, kdo hlásá své svaté jméno v dějinách každého národa, uchvacuje a svrhává mocné tohoto světa s jejich pýchou, dobyvatele s iluzí své všemohoucnosti, pyšné a drzé s jejich sebevědomím. Je to On, kdo uděluje vítězství nad zlem a smrtí. Vítězství Ukrajiny bude vítězstvím Boží moci nad lidskou arogancí! Tak to bylo, je a bude!“ prohlásil arcibiskup.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek brzy ráno v televizním prohlášení uvedl, že Rusko nemá v plánu okupovat Ukrajinu a požadoval, aby ukrajinská armáda složila zbraně. Krátce poté překročily ruské jednotky z několika míst ukrajinské severní, jižní a východní hranice. Představitelé Ukrajiny hlásili ostřelování a raketové údery po celé zemi, včetně letišť a vojenských velitelství poblíž hlavního města Kyjeva. Byly hlášeny ztráty na životech vojáků i civilistů.

Ševčuk prohlásil, že „Ukrajina je opět v nebezpečí“, a uvedl, že „zrádný nepřítel porušil základní normy mezinárodního práva, vstoupil na ukrajinskou půdu a přinesl s sebou smrt a zkázu. V této historické chvíli nás hlas našeho svědomí vyzývá, abychom se všichni jako jeden muž postavili za svobodný, jednotný a nezávislý ukrajinský stát...Dějiny minulého století nás učí, že všichni, kdo rozpoutali světové války, je prohráli a modloslužebníci války přinesli svým vlastním státům a národům jen zkázu a úpadek.“

Obavy, že Rusko zahajuje plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, zesílily tento týden poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že uznává separatistické ukrajinské regiony Luhansko a Doněcko za nezávislé státy. Východní regiony, které jsou pod správou Ruskem podporovaných separatistů, zahrnují území, která v současnosti drží ukrajinské ozbrojené síly.

Ukrajina je země se 44 miliony obyvatel, sousedí s Běloruskem, Ruskem, Moldavskem, Rumunskem, Maďarskem, Slovenskem a Polskem. Podle zpravodajského serveru BBC News překročila ve čtvrtek ruská armáda hranice Ukrajiny nejen z míst na ruských hranicích, ale také z Běloruska, které je ruským spojencem.

Ševčuk vede ukrajinskou řeckokatolickou církev, největší z 23 východních katolických církví, který je v plném společenství se Svatým stolcem. „Tuto církev, která již přežila smrt i vzkříšení, jako Tělo Zmrtvýchvstalého Krista, nad nímž smrt nemá moc, dal Pán svému lidu v křestních vodách řeky Dněpr,“ řekl. „Od té doby se dějiny našeho lidu a jeho církve, dějiny jeho osvobozeneckých bojů, dějiny vtělení Božího slova a zjevení jeho Ducha pravdy v naší kultuře navždy prolínají,“ pokračoval arcibiskup.

„V této dramatické chvíli bude naše církev jako matka a učitelka se svými dětmi, bude je chránit a sloužit jim ve jménu Boha! V Bohu je naše naděje a naše vítězství bude pocházet od něho! Dnes slavnostně prohlašujeme: Duši i tělo obětujeme za naši svobodu! Jedním srdcem se modlíme: Pane, velký a všemohoucí, ochraňuj naši milovanou Ukrajinu!“

Život z víry Válka na Ukrajině

image:Image Misionáři bez lodi
Misionáři bez lodi Madeleine Delbrelová
image:Image Ztracený pastýř
Ztracený pastýř Philip F. Lawler
image:Image Celibát
Celibát Hubert Wolf
image:Image Živá řeka evangelia 2.
Živá řeka evangelia 2. Pavel Ambros