Hodnocení Noci kostelů v pražské arcidiecézi

Autor: Jiří Prinz Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace24. 6. 2022, 14.26

Za účasti ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duka a biskupa Zdenka Wasserbauera se ve čtvrtek uskutečnilo na pražském arcibiskupství setkání organizátorů letošní Noci kostelů. Společně hodnotili průběh letošní akce.

image:Image 14/source/orig/13394_10401_0_baxa-rotated.jpg

Organizátory letošní Noci kostelů navštívil v Sále kardinála Berana na pražském arcibiskupství ministr kultury Martin Baxa. Sám sebe označil za velkého fanouška akce a organizátorům za jejich práci poděkoval.

Do letošní Noci kostelů se v pražské arcidiecézi zapojilo rekordních 383 sakrálních objektů, v nichž organizátoři zaznamenali 123 100 vstupů. (pozn. V celé republice se do akce zapojilo 1729 kostelů, v nichž bylo zaregistrováno 408 800 návštěvnických vstupů). „Nejnavštěvovanějším kostelem byl v hlavním městě augustiniánský kostel sv. Tomáše na Malé Straně se 4,5 tisíci vstupů. Z mimopražských chrámů pak letos návštěvníky nejvíce lákala bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, kde zaznamenali 1 300 vstupů,“ říká hlavní organizátor Noci kostelů v pražské arcidiecézi P. Michal Němeček. Podle jeho slov se letos do Noci kostelů zapojilo v arcidiecézi 1 200 dobrovolníků (v celé ČR jich bylo 7 000). Jak dodal, poprvé se tu akce zúčastnilo 23 míst, z toho tři v Praze (sakrální objekty na Valdštejnském náměstí, ve Stodůlkách a na Staroměstské radnici). Ministr kultury Martin Baxa vyjádřil z akce radost: „Ač sám katolík nejsem, věřím v duchovní význam této akce. Je to příležitost, jak navštívit místo, kam se člověk jinak nedostane a zároveň zakusit silný duchovní prožitek,“ uvedl ministr Martin Baxa. Jeho slova potvrdil jeden z organizátorů Petr Belica. „Jsem živoucí ukázkou toho, jak Noc kostelů dokáže člověka proměnit. Před pár lety mě Noc kostelů v Praze na Vyšehradě přivedla k víře a letos už jsem ji sám pořádal u nás v Kralupech nad Vltavou,“ svěřil se.

Noc kostelů

image:Image Jako si Otec zamiloval mne
Jako si Otec zamiloval mne Hubertus Blaumeiser, Tonino Gandolfo
image:Image Církev přežívá