Hrobka blahoslaveného Carla Acutise byla trvale otevřena pro veřejnost

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Datum publikace3. 6. 2022, 12.46

Návštěvníci Assisi mohou opět spatřit blahoslaveného Carla Acutise, prvního "mileniála" blahoslaveného katolické církve, oblečeného v džínách a teniskách. Arcibiskup Domenico Sorrentino 1. června odstranil panel zakrývající Acutisův hrob a znovu jej otevřel k trvalému uctívání pro veřejnost. Díky zrušení italských cestovních omezení pro turisty bude mít nyní mnoho zahraničních poutníků možnost poprvé spatřit mladého blahoslaveného. Arcibiskup z Assisi, Nocera Umbra-Gualdo Tadino, uvedl, že doufá, že všichni, kdo se přijdou modlit k hrobu, se "otevřou světlu evangelia a prožijí hluboký zážitek víry".

image:Image 13/source/orig/12388_9396_0_screenshot_2020_10_01_at_153627.png

Hrob Carla Acutise se nachází v Assisi ve Svatyni odříkání, která je součástí kostela Panny Marie Větší. Svatyně se nachází na místě, kde mladý svatý František z Assisi údajně odložil své bohaté šaty ve prospěch chudého hábitu. V dopise napsaném u příležitosti otevření svatyně odříkání v roce 2017 ji papež František označil za "vzácné místo, kde mohou mladí lidé získat pomoc při rozlišování svého povolání".

Blahoslavený Carlo Acutis byl mladý katolík z Itálie s vášnivou oddaností přítomnému Ježíši v eucharistii a nadáním pro počítačové programování. Zemřel na leukémii v roce 2006 ve věku 15 let a obětoval své utrpení za papeže a církev.

Podle diecéze Assisi navzdory přísným cestovním omezením kvůli pandemii COVID-19 navštívilo Acutisův hrob během devatenáctidenních oslav jeho blahořečení v říjnu 2020, kdy byl původně otevřen pro veřejnost, více než 41 000 lidí.

Otevření Acutisova hrobu tehdy vyvolalo na internetu zmatek ohledně toho, zda dospívající mohl být neporušený, což vedlo assiského biskupa Domenica Sorrentina k objasnění, že chlapcovo tělo, ač neporušené, "bylo nalezeno v normálním stavu proměny typickém pro mrtvolný stav".

Zatímco sklo nad Acutisovým hrobem zůstalo od 19. října 2020 zakryté, oddaní poutníci nadále navštěvovali hrob a přinášeli s sebou své modlitební úmysly. Papež František řekl, že "svědectví blahoslaveného Carla ukazuje dnešním mladým lidem, že pravé štěstí se nachází v tom, že na první místo klademe Boha a sloužíme mu v našich bratřích a sestrách, zejména těch nejmenších".

Blahoslavený Carlo Acutis byl nedávno jmenován jedním z patronů oslav Světového dne mládeže, které se budou konat v srpnu 2023 v portugalském Lisabonu.

Přeložila: Kateřina Odvodyová

Světci dneška

image:Image Martin Luther
Martin Luther Roland H. Bainton