„Hvězdicová“ pouť přivede na Velehrad poutníky z mnoha míst v ČR

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace8. 8. 2022, 11.20

Ze dvanácti různých směrů se koncem srpna vydají poutníci na Velehrad v rámci dvaadvacátého ročníku „hvězdicové“ pěší pouti, letos nesené tématem Desatera Božích přikázání. Jejím vrcholem bude mše svatá ve velehradské bazilice v sobotu 27. srpna 2022, celebrovat ji bude biskup Josef Hrdlička.

image:Image 15/source/orig/14908_12096_0_180825-hvezdicova-pout.jpg

„Vycházíme s úmyslem děkovat svatým Cyrilu a Metoději a prosit je, aby jejich dědictví opravdu žilo, a dále s prosbou za církev a vlast, rodiny a mládež i za nemocné a za ty, kdo se o ně starají, na poděkování za překonání překážek, s prosbou o další Boží ochranu a za mír,“ shrnuje Mons. Jan Peňáz, který tradiční srpnové putování inicioval a každým rokem pořádá.

Pouť začíná v neděli 21. srpna, kdy první účastníci vycházejí v 16.00 od cyrilometodějské lípy na hranici Čech a Moravy. Další se na cestu vydají v pondělí z Nového Veselí, Vítochova a Vranova nad Dyjí, v úterý ze Znojma, Olešnice a Velkého Meziříčí, ve středu z Olomouce, ve čtvrtek ze slovenské Skalice a z Ratíškovic a v pátek z Brankovic. V sobotu se pak většina proudů spojí a vyjdou v 8.00 z Buchlovic. Téhož dne také vycházejí poutníci z Uherského Brodu a Nedachlebic.

Sobotní program ve velehradské bazilice nabídne v 11.30 mši svatou, kterou bude celebrovat biskup Josef Hrdlička. Odpoledne v 15.00 se koná přednáška o zakladateli kláštera Vladislavovi Jindřichovi (+ 1222) a po ní závěrečné požehnání a rozloučení. Od 19.00 pak Matice velehradská pořádá 16. ročník festivalu Šroubek.

Více na www.poutnik-jan.cz.

Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Litanie
Litanie