Jak to všechno začalo...

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace2. 12. 2022, 11.24

Jak doma dětem navodit tu pravou vánoční atmosféru? To vezmete hejno myší a současného římského biskupa. Přidáte zakladatele žebravého řádu, jedno zemědělské zařízení pro zakládání sena, zákeřnou kočku, temné uličky Vatikánu a partu stavebních dělníků. A je to. Nebo jsem na něco zapomněla?

image:Image 21/source/orig/20247_teaser-zpravy-1600x900.jpg

Máte pravdu. Tuto roztodivnou směsici postav je potřeba zamíchat (netřepat!) a svěřit do představivosti italského kněze a řeholníka Stefana Gorly a brilantního akademického malíře Ivana Cerianiho. Jako výsledek neočekávejte nic menšího než další kouzelné dobrodružství myšáka Jirky a papeže Františka (vlastním jménem také Jiří -Jorge - a podobnost není náhodná), které nás přivede na úplný počátek jejich přátelství v knize O zázraku Vánoc - Jak se malý myšák spřátelil s papežem.

Děti, které myšáka Jirku již znají z knih Škola modlitby pro malé myšky a Úžasný příběh o Ježíšovi se dozví, jak to vlastně všechno začalo. Kdo tohoto statečného myšáka ještě nezná, ať se brzy seznámí, jinak o mnoho přijde. Jirka je totiž zvířátko zvídavé a jeho seznámením se samotným služebníkem služebníků Božích pro něj začíná nejedno dobrodružství plné nebezpečí a napětí okořeněné spoustou zajímavých informací a užitečných dovedností.

V novince O zázraku Vánoc se myšák Jirka například dozví, jak a proč se začala tradice stavění jesliček a betlémů, seznámí se s událostmi příběhu o narození Ježíška a dozví se podstatu vánoční radostné zvěsti:

„Myšák a papež tiše stáli bok po boku – dá-li se to tak říci – a prohlíželi si celou scénu: Marii, Josefa, osla, vola a prázdné jesličky. Už brzo do nich bude položen Ježíšek a – jak myšákovi vysvětlil papež František – bude to pro všechny veliká a radostná událost. Jirka si předsevzal, že o tom poví všem myškám v Římě, a hned začal hledat ta správná slova. Přišel k nám Ježíš. Přišel pro všechny, ale hlavně pro ty nejmenší. Ano, přesně tak je to správně!”

První polovině knihy vládne neohrožený myšák. Akce střídá akci, napětí střídá napětí. Spokojení budou všichni čtenáři nebo posluchači, kteří dobře vědí, jaké to je vypravit se po stopách nových zážitků a zkušeností a čelit přitom nejednomu nebezpečí.

Po seznámení myšáka s papežem Františkem vyprávění přechází do poklidnější, rozjímavé nálady. Zavádí nás do středu ‘betlémského dění’, které - ačkoliv jistě nemělo o dramatické momenty nouzi - dýchá radostí a hlubokým pokojem. Bohaté a výpravné ilustrace italského malíře, rozprostřené po celých stránkách, dělají z četby nebo prohlížení knihy opravdu jedinečný zážitek. Ilustrace jsou jako živé. Oheň pastýřů vás bude hřát, a sněhové vločky snášející se na římské střechy jako by opravdu padaly. A studí.

V dnešních časech neustálého zdražování je pak kniha o vánočním zázraku sama malým zázrakem, neboť na ní nebudete potřebovat víc jak pět padesátikorun. Ty se vám v nevšedním čtenářském zážitku zcela jistě zúročí.

Knihu O zázraku Vánoc můžete zakoupit také na e-shopu Cirkev.cz.

Papež František Život z víry Advent a Vánoce

image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František