Jezuita Marko Rupnik nesmí vykonávat duchovní službu

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace6. 12. 2022, 14.04

Řád Tovaryšstva Ježíšova oznámil, že zakázal známému jezuitovi P. Marko Ivanu Rupnikovi SJ zpovídat a duchovně vést. Důvodem jsou stížnosti, které na něj v roce 2021 obdržel Vatikán. Týkají se údajného zneužití několika řeholnic v Rupnikově rodném Slovinsku v 90. letech 20. století.

image:Image 21/source/orig/20485_rupnik.jpg
Foto: Wikimedia Commons

Omezení duchovní služby 68letého jezuity stále platí a zahrnuje také zákaz vedení ignaciánských exercicií, uvedlo vedení řádu. Rupnik také nesmí vykonávat veřejnou činnost bez souhlasu svého představeného. Jednat se má nicméně o „administrativní opatření“, nikoliv kanonický trest.

Poté, co vatikánské Dikasterium pro nauku víry loni obdrželo na duchovního stížnosti, zahájil jezuitský řád předběžné vyšetřování, při němž bylo vyslechnuto několik svědků. Výsledky předal do Říma, přičemž případ byl letos v říjnu uzavřen kvůli údajnému promlčení. Nynější oficiální vyjádření Tovaryšstva následuje poté, co italská média na konci listopadu zveřejnila o tomto případu informace. Navzdory uzavření případu omezení pro Rupnika nadále platí, uvedl řád.

Marko Ivan Rupnik SJ je od 90. let ředitelem Centra Aletti v Římě, vyučuje na několika papežských univerzitách a institutech. Působí také jako výtvarník, vytvořil mj. oficiální logo Svatého roku milosrdenství 2015 či Světového setkání rodin 2022, po více než 30 let navrhuje umělecké mozaiky pro kaple a kostely po celém světě. V České republice jsou jeho díla k vidění například ve velehradské bazilice.

Zdroj: Kathpress, Catholic News Agency

Osobnosti

image:Image Martin Luther
Martin Luther Roland H. Bainton