Josef Toufar - 120 let od narození

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace11. 7. 2022, 8.56

Dvoudenní memoriál proběhne ve dnech 15. a 16. července 2022 v Polné, Zhoři a Arnolci.

image:Image 15/source/orig/14161_10954_0_image.jpg

Ve čtvrtek 14. července si připomeneme 120. výročí narození Josefa Toufara (1902-1950), katolického kněze a pedagoga, jedné z prvních obětí komunistického režimu u nás, spojeného s příběhem „číhošťského zázraku“. Koncert, bohoslužby, debata, přednášky, putování krajinou, posvěcení busty, setkání rodáků - to vše je programem dvoudenního setkání - ve dnech 15. a 16. července 2022 - v Toufarově rodném kraji, v Polné, Zhoři a Arnolci. Celý memoriál nese název „Jmenuji se Toufar a pocházím z arnolecké hospody“.

Josef Toufar se v krajině na pomezí Čech a Moravy před sto dvaceti lety narodil (14. července 1902), vyrůstal a žil do svých šestadvaceti let, tedy podstatnou část svého života. A pak se do svých rodných končin pravidelně vracel.

Oficiální část připomínky Toufarových narozenin začíná v pátek 15. července od 17 hodin bohoslužbou v polenském mariánském chrámu a bezprostředně poté bude následovat komponovaný pořad - koncert duchovní hudby doprovázený četbou z textů Josefa Toufara za účasti hudebního sdružení Schola cantus gregoriani. Večer, od 20.30 hod, se v polenském pivovaru uskuteční mezinárodní debata na téma hospoda, pivo a pivovarnictví (viz název celého memoriálu) v české kultuře za účasti teologa Petra Beneše, polského spisovatele Przemysla Dakowicze, českého spisovatele Josefa Kroutvora, esejisty Tomáše Mazala a dalších.

Druhý den, v sobotu 16. července, proběhnou v chrámu sv. Markéty ve Zhoři, kde byl Josef Toufar pokřtěn a kde také proběhla jeho primice, ranní chvály (od 8.30 hod), meditace Tomáše Petráčka a reflexe Miloše Doležala na téma Polná a Zhoř-místa v krajině duše Josefa Toufara. Od 10 hodin bude následovat pěší pouť ze Zhoře do Arnolce po Toufarových stopách. V Arnolci, v Toufarově rodišti, bude od 14 hod probíhat slavnostní bohoslužba a požehnání nové bustě J. Toufara, setkání rodáků a přednáška o Toufarově dětství a mládí.

Na přípravě a realizaci memoriálu viz plakát níže se podílí: Farnost Polná, Farnost Zhoř, Obec Arnolec. Záštitu převzali: Město Polná, Mons. Jan Vokál, biskup královéhradecký

Za organizátory: Tomáš Petráček, Miloš Doležal, spojení:tom.petracek [at] seznam.cz, milos.dolezal [at] rozhlas.cz

Ke stažení:

Osobnosti Světci dneška