Kardinál Bo: Obchod s orgány je novým "organizovaným zločinem"

Autor: Deborah Castellano Lubov Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace22. 5. 2022, 14.00

Myanmarský kardinál Charles Bo kritizoval tento týden ve Vatikánu obchodování s lidmi a označuje obchod s lidskými orgány za novou formu "lidského kanibalismu", který přináší miliardové zisky a který navíc ještě prohlubují války.

image:Image 12/source/orig/11857_8687_0_844.jpeg

Kardinál Charles Maung Bo říká, že navzdory velkému úsilí v boji proti této metle novodobého otroctví vnesl rozrůstající se konflikt v místech, jako je Ukrajina a Myanmar, "do tohoto problému novou a zoufalou naléhavost".

"Je to epocha morální katastrofy," varoval arcibiskup z Rangúnu v Myanmaru, když promluvil během druhého dne setkání skupiny Santa Marta v Papežské akademii věd ve vatikánském Letohrádku Pia IV.

"Zuří morální holocaust komodifikace lidské křehkosti," prohlásil předseda Federace asijských biskupských konferencí (FABC) a s lítostí dodal: "Děje se to v každé zemi a ve válečných zónách, odkud utíkají miliony lidí."

"Zatímco tisíce lidí projevují dojemné důkazy štědrosti vůči válkou postiženým, bezcitný obchod hyen obchodujících s lidmi, kteří se tváří jako neškodní pomocníci, se točí dál."

Papež František, připomněl kardinál, po celou dobu svého pontifikátu odsuzuje obchodování s lidmi a opakovaně jej označuje za "zločin proti lidskosti". Kardinál Bo řekl, že být křesťanem vyžaduje vést "válku" proti obchodování s lidmi.

Mezinárodní organizace práce OSN odhaduje, že obchodování s lidmi přináší každoročně nelegální zisky ve výši 150,2 miliardy USD, což je třetí největší nelegální ekonomika na světě, hned po prodeji zbraní a výdělcích drogových kartelů.

Kardinál Bo vysvětlil, že mezi tři nejběžnější typy obchodování s lidmi patří obchodování se sexem, dluhové otroctví a nucené práce, známé také jako nedobrovolné služby. Nucený sňatek, nucená žebrota a nucená reprodukce jsou podle kardinála další agónie, které tuto trestnou činnost stupňují.

Nová hrozba ve zdravotnictví

Hovořil také o "hrůze" vznikajících forem "nového lidského kanibalismu" a varoval, že žádná země není před tímto "ohavným obchodem" v bezpečí.

"Zločinecké gangy, které se přiživují na nejvíce marginalizovaných skupinách na světě, obchodují s oběťmi ze 127 zemí a vyvážejí je jako zboží do 137 zemí. I mezi nimi tvoří děti a ženy většinu... Každá pátá oběť je dítě. Dvě třetiny obětí obchodu s lidmi na světě tvoří ženy."

Kardinál varoval před "novou hrozbou, která se objevuje v překvapivě novém odvětví: ve zdravotnických službách".

Tímto fenoménem jsou podle něj zneužíváni zejména nejzranitelnější lidé, zvláště v chudých zemích Asie a Afriky.

"Komodifikace částí lidských těl je novým rysem globálního trhu se zdravotní péčí."

Katolická církev v čele

Kardinál zdůraznil, že katolická církev stojí v čele boje proti obchodování s lidmi a odsoudil "novou znepokojivou realitu", které církev a její partneři čelí, neboť tisíce nejzranitelnějších, zejména žen a dětí, se stávají oběťmi více než kdy jindy.

Zatímco konstatoval, že z masivního rozvoje lékařských věd v posledních desetiletích těží především bohaté země, varoval, že orgány a další části těl se staly zbožím, s nímž se obchoduje prostřednictvím internetových trhů. Přičítá to "absenci dostatečně závazné legislativy a existenci velkého počtu sociálně a ekonomicky zranitelných osob".

"Obchod s orgány se stává 'organizovaným zločinem'."

Obchod s orgány přináší miliardy

Podle Global Financial Integrity, washingtonského think tanku zaměřeného na nelegální finanční toky, korupci, nezákonný obchod a praní špinavých peněz, se obchod s orgány – jak poznamenal kardinál Bo – stává stejně rozsáhlým a výnosným jako obchod s nelegálními drogami, volně žijícími živočichy a zbraněmi.

"Obchod s lidskými orgány je definován jako forma obchodu s lidmi a v současné době převládá diskurz o organizovaném zločinu, jehož hybnou silou jsou mafiánské sítě, které využívají chudé lidi pro jejich orgány."

Navzdory této hrůze, která postihuje svět, kardinál Bo na závěr připomněl, že Bůh slibuje, že bude vždy s námi.

"Je to Pán dějin, milující, živý a osvobozující Bůh," řekl, "který nás volá ke globálnímu poslání."

Přeložil: Petr Vacík

Život z víry Osobnosti Zdravotnictví

image:Image Dneska by to šlo
Dneska by to šlo Filip Antonín Stajner
image:Image Náčelník
Náčelník Aleš Palán
image:Image Příběh Komunity Cenacolo
Příběh Komunity Cenacolo Matka Elvíra
image:Image Ježíši, postarej se ty!
Ježíši, postarej se ty! Luciano Regolo, Grazia Ruotolo