Kardinál Czerny požehnal sochu věnovanou přijímání přistěhovalců a uprchlíků

Autor: Alessandro De Carolis Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace22. 9. 2022, 11.47

Krátký obřad, jemuž v úterý předsedal prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, se konal v kostele Panny Marie Jezerní v Chicagu. Bronzová socha s názvem „Be Welcoming“ je dílem Timothyho Schmalze, autora pomníku migrantům na Svatopetrském náměstí a sochy Krista – bezdomovce, umístěné rovněž ve Vatikánu.

image:Image 17/source/orig/16738_14171_0_563.jpeg

Výzva k laskavosti vůči těm, kteří nejčastěji nesou tíhu lhostejnosti druhých. Právě toto připomíná socha Kanaďana Timothyho Schmalze, mimo jiné autora velkého sousoší „Netušených andělů“, migrantů a uprchlíků, které před třemi lety požehnal papež na Svatopetrském náměstí. Stejný realistický styl - a stejný materiál, bronz - se vrací v díle, které požehnal kardinál Michael Czerny, prefekt Dikasteria pro lidský rozvoj, v prostoru před americkým kostelem Panny Marie Jezerní v Chicagu.

Převlečený anděl

Socha pod názvem „Buďte vítán“ na první pohled zobrazuje cizince sedícího na lavičce s rancem na ramenou. Když se ale podíváme z druhé strany, přichází překvapení: ukáže se, že cizinec je ve skutečnosti převlečený anděl a onen batoh jsou jeho křídla. „Doufám, že nás tato socha udržuje v neustálé bdělosti vůči tomu, kdo jsou andělé, a v pozornosti, abychom byli anděly pro druhé“, když objevujeme, že Bůh „nás posílá jako anděly k chudým, ztraceným a opomíjeným lidem“, řekl kardinál Czerny. Autor sochy prohlásil, že dílo bylo inspirováno úryvkem z Bible, který nám připomíná potřebu projevovat laskavost a pohostinnost vůči lidem, které potkáváme.

Timothy Schmalz se již pětadvacet let věnuje tvorbě velkých bronzových děl, která byla instalována po celém světě. Témata většiny z nich se týkají aktuálních otázek sociální spravedlnosti, jako je bezdomovectví, migranti a obchodování s lidmi. Schmalz v rozhovoru pro Vatican News na začátku tohoto roku uvedl, že síla umění spočívá v tom, že „velmi jemným a krásným způsobem vytváří povědomí o těchto tématech v celé společnosti“.

Osobnosti Pomoc uprchlíkům

image:Image Víra se musí zalévat modlitbou
Víra se musí zalévat modlitbou Jaroslava Krejčí
image:Image Matteo Ricci