Kardinál Koch s biskupem Bätzingem vyřešili vzájemný konflikt

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace5. 10. 2022, 14.29

Švýcarský kardinál Kurt Koch a předseda Německé biskupské konference biskup Georg Bätzing urovnali spor, který se mezi nimi rozhořel minulý týden. Týkal se kardinálova výroku z 29. září ohledně paralel, které údajně spatřuje mezi nadměrnou otevřeností současné německé synodální cesty a někdejšími kladnými postoji některých církevních skupin vůči nacistickému režimu. Oba muži se včera osobně setkali na soukromém jednání v Římě.

image:Image 18/source/orig/17386_synodalni-cesta.jpg

Německý biskup Bätzing po Kochovi ve čtvrtek žádal veřejnou omluvu, ten ještě týž den vystoupil s prohlášením, že byl špatně pochopen a v žádném případě nemínil přirovnávat německou synodální cestu ke skupině tzv. německých křesťanů podporujících ve 30. letech Adolfa Hitlera. Také v oficiálním prohlášení publikovaném po včerejším setkání s Bätzingem kardinál Koch zdůraznil, že je "daleko od toho, aby chtěl synodálům přičítat strašlivou ideologii 30. let". Požádal o odpuštění všechny, kteří se cítí dotčeni jeho přirovnáním.

V prohlášení dále stojí, že teologická debata, k níž chtěl kardinál svými postřehy přispět, musí pokračovat. Kardinál Kurt Koch vede od roku 2010 vatikánský Úřad pro podporu jednoty křesťanů.

Synodální cesta je německý projekt reformy katolické církve. Usiluje mj. o změnu církevního učení ohledně sexuální morálky, kněžského svěcení žen či větší zapojení laiků do vedení církve.

Zdroj: Kathpress

Biskupové

image:Image Boží svědek v propasti zla
Boží svědek v propasti zla Yves Bériault