Kardinál Maradiaga: "Tichá válka" proti církvi v Nikaragui

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 8. 2022, 12.12

Honduraský kardinál vyjádřil svou solidaritu s nikaragujskou katolickou komunitou tváří v tvář útlaku, kterému je vystavena ze strany místní vlády.

image:Image 16/source/orig/15407_12409_0_844.jpeg

Kardinál a arcibiskup z Tegucigalpy Oscar Rodríguez Maradiaga popsal tvrdými slovy situaci, v níž je katolická církev v Nikaragui již několik týdnů pronásledována sandinistickou vládou. Podle zpráv místních médií honduraský biskup během nedělní mše 14. srpna řekl, že "tato tichá válka, kterou vedou, aby pronásledovali Ježíše v jeho církvi v sesterském národě v Nikaragui, není ohněm, který přišel přinést Ježíš".

Hlas jednoho z nejbližších spolupracovníků papeže Františka, člena rady kardinálů, která mu radí, zazněl po sérii restrikcí, kterými trpí jak členové nikaragujské církevní hierarchie, tak řadoví věřící.

Již deset dní je biskup diecéze Matagalpa Rolando Álvarez spolu s pěti kněžími a dalšími laiky držen v policejním obklíčení v biskupském paláci bez možnosti volného pohybu. Prelát byl vládou prezidenta Daniela Ortegy obviněn z organizování násilných skupin s cílem destabilizovat nikaragujský stát. V tomto kontextu došlo také k uzavření osmi katolických rozhlasových stanic, zákazu tradičního procesí Panny Marie Fatimské v arcidiecézi Managua a vyhoštění Misionářek lásky, založených Matkou Terezou z Kalkaty, které našly azyl v Kostarice.

Pronásledování křesťanů

image:Image Naděje na konci cesty