Kardinál Zen u soudu v Hongkongu

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 5. 2022, 13.48

Kardinál Joseph Zen se v úterý 24. května, ve Světový den modliteb za církev v Číně, dostavil k soudu v Hongkongu.

image:Image 12/source/orig/11960_8750_0_cardinal_joseph_zen_ze_kiun_departs_the_pontifical_urbaniana_university_in_rome_on_nov_18_2014_credit_bohumil_petrik_cna_2_cna_11_19_14.jpg

Devadesátiletý bývalý hongkongský katolický biskup byl 24. května obviněn spolu s dalšími čtyřmi významnými bojovníky za demokracii, kteří všichni působili jako správci fondu 612 Humanitarian Relief Fund, jenž pomáhal prodemokratickým demonstrantům hradit soudní poplatky. Podle agentury AFP všech pět obviněných trvá na své nevině.

Při prvním rozsudku za takové obvinění může být údajně uložena pokuta až 1274 dolarů, ale pravděpodobně nebude spadat pod hongkongský zákon o národní bezpečnosti.

Termín soudního procesu s kardinálem Zenem byl stanoven na 19. září.

V soudní síni byl přítomen P. Joseph Chan, hongkongský generální vikář, který však agentuře AFP řekl, že tam nebyl  přítomen jako zástupce diecéze.

Kardinál Zen plánuje v noci 24. května, na svátek Panny Marie Pomocnice křesťanů, sloužit mši svatou za Čínu. V roce 2007 vyhlásil papež Benedikt XVI. tento mariánský svátek za Světový den modliteb za církev v Číně.

Kardinál Zen byl 11. května zatčen hongkongskými úřady a ještě téhož dne propuštěn na kauci. Kardinálovo zatčení začátkem tohoto měsíce vyvolalo reakce po celém světě. Vatikánský mluvčí uvedl, že Svatý stolec sleduje vývoj událostí s mimořádnou pozorností.

Hlavní zástupkyně tiskového tajemníka Bílého domu Karine Jean-Pierreová vyzvala čínské a hongkongské úřady, aby přestaly útočit na hongkongské právníky a okamžitě propustily ty, kteří byli nespravedlivě zadrženi a obviněni, jako je kardinál Joseph Zen a další zatčení. David Alton, nezávislý člen Sněmovny lordů, horní komory britského parlamentu, označil kardinálovo zatčení za akt nehorázného zastrašování.

Papež František 22. května v promluvě Regina Coeli uvedl, že se modlí za církev v Číně a pozorně a aktivně sleduje místní složitý život a situaci tamních věřících a pastýřů. Aniž by papež konkrétně zmínil jméno kardinála Zena, vyzval věřící, aby se modlili za katolíky v Číně, aby církev v Číně mohla ve svobodě a klidu působit ve společenství s univerzální církví a mohla uskutečňovat své poslání, což je hlásání evangelia.

Přeložila: Monika Klimentová

Pronásledování křesťanů

image:Image A přesto říci životu ano
A přesto říci životu ano Viktor Emil Frankl