Kostel v severomoravském Fulneku laureátem ceny za památkovou péči

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace21. 11. 2022, 15.05

Národní památkový ústav (NPÚ) ocenil nejlepší realizace v oblasti památkové péče. Ceny Patrimonium pro futuro byly vyhlášeny v osmi hlavních kategoriích. Udělena byla také cena Cena generální ředitelky NPÚ, kterou získala obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku v ostravsko-opavské diecézi.

image:Image 20/source/orig/19588_17175_0_202202dronfulnek31-edit.jpg
Foto: Vojtěch Curylo/Člověk a Víra

Přehled všech ocenění naleznete zde

Obnova kostela Nejsvětější Trojice s rajským dvorem ve Fulneku získala letos Cenu generální ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové, která je udělována napříč všemi kategoriemi. Podle oficiálního vyjádření obnova kostela "zdůraznila krásu barokních hodnot a odhalila netušené doklady pozdně gotického umění".

Překvapivým nálezem byly gotické omítky s nástěnnými malbami v ambitu kláštera. Po celkovém odkryvu omítek byla odhalena scéna kalvárie, fragmenty vegetabilního motivu ve vrcholcích kleneb, kvádrování a barevnosti žeber a v neposlední řadě erbovní galerie zakladatelů kláštera. Erby nejvýznamnějších rodů té doby na jednom místě jsou skutečnou raritou.

Obnova také umožnila zpřístupnění nových prostor a vznik expozičních prostor. Expozicí je samotný kostel, jeho zázemí a bývalý klášter s původním mobiliářem a vybavením. V interiéru hlavní lodi byly složitě restaurovány kostelní lavice, doplněna byla původní podlaha z pískovce a břidlice. Generální opravou prošly i varhany, nástroj umístěný v původní barokní varhanní skříni byl po sestavení a seřízení kompletně naladěn. Důležitou součástí celkové obnovy byla také tesařská obnova původního barokního krovu. V rajském dvoře byla po dokončení archeologického výzkumu a stavebních pracích obnovena kamenná valounková dlažba s dekorativní křížovou vazbou. Je dokladem nejen barokní doby, tím byl již před rekonstrukcí, ale i gotického období, jež bylo ve stavebním vývoji kostela doposud opomíjeno.

Ocenění převzal restaurátor MgA. Filip Menzel a Ing. Mgr. Miroslav Přikryl za Biskupství ostravsko-opavské. Přehled všech ocenění naleznete ZDE.

Zdroj: www.npu.cz

image:Image Výběr z chorálové tvorby