Matka Jana Pavla II. se rozhodla pro život poté, co jí lékař doporučil potrat

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Datum publikace19. 5. 2022, 11.57

Před více než sto lety, 18. května, porodila Emilia Wojtyla po těžkém a život ohrožujícím těhotenství svého druhého syna Karola. Z dítěte vyrostl svatý Jan Pavel II. Milena Kindziuková v nové polské knize popisuje, jak bylo matce svatého Jana Pavla II. doporučeno, aby šla na potrat: "Musela se rozhodnout mezi vlastním životem a životem dítěte, které nosila. Její hluboká víra nedovolila Emilii zvolit potrat," uvedla Kindziuková v rozhovoru pro ACI Stampa. "Hluboko v srdci musela být připravena přinést tuto oběť pro dítě, které nosila," dodala.

image:Image 12/source/orig/11711_8596_0_diocese_of_krakow.jpg

Ve své knize "Emilia a Karol Wojtyla. Rodiče svatého Jana Pavla II." Kindziuková cituje svědectví porodní sestry Tatarové a zprávy jejích dvou kamarádek Heleny Szczepańské a Marie Kaczorové, jakož i vzpomínky dalších obyvatel Wadowic. Z nich podle ní vyplývá, že Emilia Wojtyla byla zdrcena naléháním svého prvního lékaře, doktora Jana Moskały, aby podstoupila potrat. Řekla, že Emilia a Karol Wojtylovi "učinili odvážné rozhodnutí bez ohledu na to, zda se jejich počaté dítě narodí, a tak začali hledat jiného lékaře". Nakonec si vybrali doktora Samuela Tauba, židovského lékaře z Krakova, který se po první světové válce přestěhoval do Wadowic.

"Přátelé Emilie si na tuto návštěvu uchovali vzpomínky. Lékař potvrdil, že při porodu hrozí komplikace, včetně Emiliina úmrtí. Potrat však nenavrhl," uvedla Kindziuková. "Emilia měla špatné těhotenství: většinu času trávila vleže a stále měla méně sil než obvykle," dodala. "V této situaci jí doktor Taub doporučil, aby ležela, často odpočívala a velmi dobře se živila."

V den porodu, 18. května 1920, "Emilia ležela ve svém bytě v Kostelní ulici v obývacím pokoji v přítomnosti porodní sestry," vysvětlila Kindziuková. "Zároveň Karol starší a jejich třináctiletý syn Edmund odešli kolem 17. hodiny, aby se zúčastnili modlitby ve farním kostele naproti, kde zpívali loretánské litanie. Ze zpráv víme, že Emilia požádala porodní sestru, aby otevřela okno: chtěla, aby první zvuk, který její syn uslyší, byla píseň ke cti Panny Marie. Emilia Wojtyla zkrátka porodila svého syna zatímco naslouchala Loretánským litaniím," řekla.

"Svatý Jan Pavel II. také řekl svému osobnímu tajemníkovi Stanislawu Dziwiszovi, že se narodil za zpěvu litanií ke cti Matky Boží," řekla a dodala, že "byl zvolen papežem ve stejnou denní dobu, kdy se narodil".

V květnu byly v Polsku slavnostně zahájeny kauzy svatořečení rodičů svatého Jana Pavla II. Karol, poručík polské armády, a Emilia, učitelka, se vzali 10. února 1906 v Krakově. Katolickému páru se narodily tři děti: Edmund v roce 1906, Olga, která zemřela krátce po narození, a Karol v roce 1920.

Než Emilia v roce 1929 zemřela na infarkt a selhání jater, byla pro domácnost oporou ve víře. V době její smrti zbýval mladému Karolovi Wojtylovi měsíc do devátých narozenin.

Život z víry Osobnosti Světci dneška

image:Image Starec a slzy
Starec a slzy Václav Ventura
image:Image Matteo Ricci