Nalaďte si Radio Proglas od 27. června do 3. července 2022

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Domácí
Datum publikace27. 6. 2022, 8.47

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

image:Image 14/source/orig/13498_10459_0_logo-proglas.jpg

Vstříc prázdninám se můžete vydat s Jukeboxem Barvínku v úterý 28. června v 16.00! Jaké písničky vás naladí na tu správnou letní notu? Vyberete si svoje oblíbené hity a zároveň se zapojte do naší soutěže o pěknou cenu. A aby toho soutěžení nebylo málo, vyhlásíme také velkou prázdninovou soutěž. Těší se na vás Štěpánka a Káťa.

Liraz, íránská zpěvačka a herečka žijící v Izraeli, upozorňuje svým albem Zan na situaci žen v současném Íránu. Přímo na album si totiž pozvala umělkyně, které zde ovšem musí vystupovat anonymně. Spoluprací s izraelskou umělkyní by totiž porušily zákony své země. Sama Liraz zpívá v jazyce fársí, tedy v současné íránské variantě perštiny. Rozhovor se zpěvačkou jsme natočili na festivalu Budapest Ritmo a nabídneme jej v hudebním deníku Jak se vám líbí v úterý 28. června v 19.15.

Mohli jsme se naposledy rozloučit s našimi zemřelými? Ukrajinští uprchlíci tuto možnost často nemají. Jak truchlit bez možnosti rozloučení? Texty připravily, do ukrajinštiny přeložily a na web vystavily psychosociální pracovnice Jindřiška Prokopová a duchovní Magdalena Ondrová. V pořadu brněnského studia s nimi bude hovořit Martin Holík v úterý 28. června ve 20.15.

Slovo hrdina v souvislosti s válkou na Ukrajině jakoby získalo nový obsah. Ale kdo je dnes hrdina? Pořad pražského studia ve středu 29. června ve 20.15 představí dobročinnou organizaci Nábor Hrdinů, která motivuje lidi k tomu, aby se dali zapsat jako dárci kostní dřeně. Její zakladatelkou je mladá maminka Martina Chmelová.

V dalším pokračování hudebního cyklu Muzika v krvi s podtitulem Slovácké zpěvácké a muzikantské rody představí Helena Bretfeldová výrazné osobnosti z dvojice po přeslici spřízněných rodů zpěváků a muzikantů Holých a Hrbáčů z Hrubé Vrbky. Zakladatelkami obou rodů byly sestry Mikloškovy: Kateřina, provdaná za Martina Holého, a Jiřina, provdaná za Jiřího Hrbáče: zpěváci Luboš a Dušan Holí a primáš Martin Hrbáč jsou tedy „druzí bratranci“ jejich babičky byly sestry. V ukázkách uslyšíme hlasy všech tří jmenovaných i nástroje dalších výjimečných osobností tohoto široce rozvětveného muzikantského rodu – mimo jiné v Horňácké cimbálové muzice Martina Hrbáče. Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 29. června v mimořádném čase od 18.00.

Postupem času kněz, novinář, ředitel, ministr… Rozhovor o souladu či střetu životních poloh Daniela Hermanna v ikonické brněnské kavárně Tungsram. Poslední červnový dopolední pořad bude do určité míry speciální, připravil ho náš šéfredaktor Jan Hanák. Nenechte si ujít ve čtvrtek 30. června od 9.00.

Šest nedělí nás bude provázet v čase nedělních pohádek nezaměnitelný hlas Josefa Poláška. Bude číst začátek knihy Karla Poláčka Edudant a Francimor. V první části se seznámíme s hlavními hrdiny, jejich matinkou čarodějnicí Halabábou a taktéž s dalšími obyvateli jejich čarodějnické domácnosti. Edudant a Francimor budou hrubě donuceni ke školní docházce okresním školním inspektorem v neděli 3. července od 14.00.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.

image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre
image:Image Otčenáš pro maličké