Neapolští chtějí dostat úctu k patronu města na seznam UNESCO

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace25. 11. 2022, 14.32

Kult svatého Januária a zázrak zkapalňování jeho krve v Neapoli se mohou stát nehmotným kulturním dědictvím UNESCO. Jak dnes informoval italský deník La Repubblica, zítra hodlají občanské i církevní instituce sdružené kolem neapolského arcibiskupa kardinála Domenica Battaglii oficiálně podat kandidaturu.

image:Image 20/source/orig/19933_sv-januarius.jpg
Foto: Wikimedia Commons

Prvokřesťanský mučedník sv. Januárius (italsky san Gennaro) byl biskupem z italského Beneventa a stal se patronem nedaleké Neapole, kde jsou uchovávány jeho ostatky. Třikrát do roka se zde zkapalňuje jeho zaschlá krev ve dvou skleněných ampulích. Děje se tak v den jeho liturgické památky 19. září, v sobotu před první květnovou nedělí, kdy se připomíná památka přenesení Januáriových ostatků do Neapole, a 16. prosince, ve výročí výbuchu nedalekého Vesuvu v roce 1631. Zázrak s krví je doložen již od středověku. Pokud některý rok krev nezkapalní, je to tradičně považováno za špatné znamení. Svědky události v minulosti a písemně ji zaznamenali například spisovatel Alexandre Dumas či filozof Charles Montesquieu.

Podle tradice byl biskup Januarius sťat v Pozzuoli u Neapole 19. září 305 během pronásledování křesťanů za římského císaře Diokleciána. V tento den také církev slaví jeho svátek. Sv. Januárius je silně uctívaný nejen v Itálii, ale také na americkém kontinentu, zejména v Brazílii a USA.

Zdroj: Kathpress, repubblica.it

Maria a svatí

image:Image Kázání o svatých
Kázání o svatých Benedikt XVI.
image:Image Z Deníčku sv. Faustyny
Z Deníčku sv. Faustyny Faustyna Kowalská