Nejvýznamnější křesťanský chrám Ukrajiny pomůže zachovat digitalizace

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace21. 9. 2022, 12.23

Kyjevskou katedrálu sv. Sofie čeká 3D digitalizace, oznámil včera předseda Evropské asociace stavitelů katedrál Wolfgang Zehetner. Uvedl, že se jedná o rozhodnutí i s ohledem na možné zničení chrámu válečným ostřelováním. Jeho následnou rekonstrukci by pak výrazně usnadnila digitální šablona.

image:Image 17/source/orig/16691_kyjevska-katedrala.jpg
Foto: Pixabay

Podle Zehetnera by tento postup býval velmi zjednodušil i současné opravy pařížské katedrály Notre Dame, kterou v roce 2019 silně poničil požár. Kromě toho je podle něj digitální monitorování nezbytné i pro zjištění případných posunů v základech stavby.

Katedrála sv. Sofie v ukrajinském hlavním městě pochází z 11. století a od roku 1990 figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO. Odborníci ji považují za jednu z nejvýznamnějších staveb evropské křesťanské kultury. V současnosti funguje především jako muzeum, zatímco sakrální roli pravoslavné katedrály v Kyjevě zajišťuje katedrála sv. Vladimíra.

Zdroj: Kathpress

Válka na Ukrajině Kultura