Německá synodální cesta má vytvořit "nátlak" na církev, říká spoluiniciátor procesu

Autor: Martin Bürger Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Datum publikace3. 12. 2022, 17.20

Někdejší předseda Ústředního výboru německých katolíků (ZdK), Thomas Sternberg, zahájil před třemi lety spolu s kardinálem Reinhardem Marxem proces s názvem Synodální cesta. V pátečním rozhovoru pro kolínský katedrální rozhlas popsal strategie, jakými měla dosáhnout změn v učení církve.

image:Image 21/source/orig/20289_17773_0_svii-2021-09-30-2vl1786.png
Foto: Thomas Sternberg při projevu na tiskové konferenci k německé Synodální cestě 30. září 2021 ve Frankfurtu. (Synodaler Weg/Maximilian von Lachner)

Podle Thomase Sternberga probíhá německá synodální cesta mnohem úspěšněji, než si sám myslel. Vzhledem k římské kritice synodální cesty se podle něj ukázalo, "že bylo správné nepoužít synodální formu, která by byla sankcionována kanonickým právem a pak by také dávala možnost podle kanonického práva něco takového zakázat".

Z hlediska kanonického práva měla být synodální cesta "nezávazným diskusním procesem". Ale jen tak může člověk "skutečně svobodně fungovat. Tak vyznívají prefabrikované kritické námitky, které byly vzneseny z Říma, naprázdno". Papežův dopis putujícímu Božímu lidu v Německu přitom zůstává "velmi důležitým".

Sternberg podrobně popsal taktiku, kterou se synodální cesta řídila. Na jedné straně bylo jasné, že "nemůžeme rozhodnout otázku svěcení žen nebo otázku zrušení celibátu v Německu". Vzápětí dodal: "Jsem však politik do té míry, že vím, že je třeba procesů a vývoje, aby se o tématech vůbec mohlo začít diskutovat."

"Když se zapojíte do synodálního procesu, musíte počítat i s tím, že někdy nevyhrajete," řekl Sternberg o textu, který byl zatím jediným dokumentem, který nebyl na zářijovém synodálním shromáždění přijat. "Musíme o tom mluvit a vznášet požadavky," vysvětlil bývalý prezident ZdK. "Skutečné změny lze dosáhnout pouze nátlakem."

V tomto kontextu dále řekl: "Když vidím texty, které jsme nyní přijali na synodální cestě, například základní text o ženách. Máme otázky týkající se homosexuality v církvi, máme důležité otázky týkající se klerikalismu. Tato témata v podstatě skutečně otevřela až tato synodální cesta a nyní se o nich diskutuje na mezinárodní úrovni, nejen v Německu."

Jeden z již přijatých textů například vyzývá k přehodnocení nemožnosti svěcení žen, ačkoli papež Jan Pavel II. v roce 1994 definitivně prohlásil, že církev nemá žádnou pravomoc světit ženy na kněze. Podle dalšího dokumentu synodální cesty, který byl rovněž přijat většinou biskupů, je navíc třeba změnit katolickou nauku v odmítnutí homosexuality na základě bible a přirozeného práva.

Zdroj: CNA Deutsch (redakčně zkráceno)

Osobnosti

image:Image Život a dílo Vladimíra Solovjova
Život a dílo Vladimíra Solovjova Sergej Michailovič Solovjov
image:Image Ježíši, postarej se ty!
Ježíši, postarej se ty! Luciano Regolo, Grazia Ruotolo
image:Image Století mučedníků