Nikaragujský diktátor nazval papeže Františka tyranem

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Datum publikace30. 9. 2022, 9.58

Prezident Nikaraguy Daniel Ortega označil katolickou církev za diktaturu a papeže za „svatého tyrana“. Stalo se tak během jeho veřejného projevu 28. září. Ortega řekl, že v církvi neexistuje demokracie, protože kněze, biskupy a kardinály věřící nevolí, proto se podle něj jedná o „dokonalou tyranii“. Ortega katolickou církev veřejně kritizoval i v minulosti, obvinil ji z organizování státního převratu proti jeho režimu.

image:Image 18/source/orig/17117_represe.jpeg
Foto: Vatican News

Církev i lidskoprávní a občanská hnutí čelí v Nikarague zesilujícímu útlaku. V březnu byl ze země vyhoštěn papežský nuncius. Katolickým rozhlasovým stanicím byly odebrány vysílací licence, dochází také k zatýkání duchovních, kteří kritizují režim. Jeden z hlavních Ortegových odpůrců, biskup z Matagalpy Rolando Álvarez, je od srpna v domácím vězení. Tento týden musela Nikaraguu opustit také velvyslankyně EU Bettina Muscheidtová. Evropský parlament v polovině září represe vůči nikaragujské církvi v rezoluci odsoudil a Ortegu vyzval, aby propustil zadrženého biskupa Álvareze.

Zdroj: Kathpress, Catholic News Agency

Pronásledování křesťanů