Noël Treanor novým apoštolským nunciem v Evropské unii

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Datum publikace26. 11. 2022, 16.39

Papež František jmenoval dnes Mons. Noëla Treanora, dosavadního biskupa v irské diecézi Down and Connor, novým apoštolským nunciem při Evropské unii a zároveň ho povýšil do arcibiskupského stavu.

image:Image 20/source/orig/19991_17464_0_844.jpeg

Treanor se narodil 25. prosince 1950 v irském Silverstreamu, na kněze byl vysvěcen v roce 1976 v diecézi Clogher a 31. března 1993 byl jmenován generálním sekretářem Komise biskupských konferencí Evropského společenství (COMECE) se sídlem v Bruselu. Dne 22. února 2008 byl jmenován biskupem Down and Connor a 29. června následujícího roku přijal biskupské svěcení..

Nyní nastoupí do funkce, kterou zastával Mons. Aldo Giordano  od 8. května 2021 do 2. prosince téhož roku, kdy zemřel v důsledku zdravotních komplikací způsobených onemocněním Covid-19.

Blahopřání od Komise biskupský konferencí EU

Mons. Treanorovi popřáli členové Komise evropských biskupský konferencí Evropské unie (Comece) prostřednictvím jejího předsedy, kardinála Jeana-Clauda Hollericha: „Biskup Treanor byl po desetiletí zásadní postavou církve v Evropské unii. Mimořádným způsobem provázel proces evropské integrace. Vzhledem k jeho dlouholetým zkušenostem v Comece jsem si jist, že naše spolupráce bude obzvláště silná a účinná při prosazování společného dobra v Evropě. Přeji mu sílu. Kéž mu Bůh pomáhá v jeho důležitém poslání“.

Papež František Biskupové

image:Image Evangelium lesní moudrosti
Evangelium lesní moudrosti Pavel Hošek
image:Image Do akce jde Titus!
Do akce jde Titus! Jozef Luscoň
image:Image Kardinál Tomáš Špidlík SJ