Noví kardinálové: Anthony Poola

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 8. 2022, 10.32

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15505_12591_0_844.jpeg
Noví kardinálové: Anthony Poola

Anthony Poola pochází z Čindhukuru v Indii, kde se narodil 15. listopadu 1961 v rodině nižší kasty – tzv. "nedotknutelných" - k níž patří dvě třetiny (65 %) z 18 milionů indických katolíků. Přestože diskriminace na základě kastovního systému byla ústavou zrušena před více než 70 lety, dalité jsou stále někdy utlačováni, a dokonce pronásledováni, často odkázáni na podřadnou práci.

Po studiích v kněžském semináři v Bangalore byl Anthony Poola 20. února 1992 vysvěcen na kněze pro diecézi Cuddapah. Za své povolání vděčí velkorysosti misionářů, kteří financovali jeho studia, když byl příliš chudý na to, aby si sám zaplatil formaci. "Ale oni se mě ujali a pomohli mi chodit do školy a dali mi [pocit], že jsem užitečný. To je důvod, proč jsem chtěl vstoupit do semináře," řekl v rozhovoru pro Vatican News.

V letech 1992-2001 působil mladý kněz jako vikář a poté jako farář v různých farnostech. V letech 2001-2003 absolvoval magisterské studium pastorace na Loyola University v americkém Chicagu. Po návratu do Indie působil čtyři roky jako ředitel Christian Foundation for Children and Aging.

Dne 8. února 2008 byl jmenován biskupem v Kurnoolu, kde setrval 12 let. Současně biskup Poola působil 12 let jako prezident Andhra Pradesh Social Service Society a v letech 2014-2020 jako generální sekretář Telugu Catholic Bishops' Council. Dne 19. listopadu 2020 jej papež František jmenoval arcibiskupem Hajdarábádu v sousedním státě Telangana.

Arcibiskup Poola se také velmi angažuje v oblasti vzdělávání v nejchudších vesnicích. Působil jako předseda komise pro mládež při biskupské konferenci Andhrapradéše a jako zástupce ředitele katolických škol v diecézi. A ve své diecézi zahájil reformu, jejímž cílem je "posílit postavení žen a dětí".

Když viděl oddanost a nadšení velmi chudých lidí v odlehlých vesnicích, inspirovalo ho to k "soucitu a lásce, a zejména k velké odpovědnosti, kterou jsem cítil vůči dětem, abych jim daroval vzdělání, protože nemají peníze ani majetek, který by mohly prodat. Ale když jim dáte vzdělání, bude to pro ně velký dar," řekl pro Vatican News. Budoucí kardinál, který si často bral na starost, aby chudé děti chodily do školy, slibuje, že "pomůže co největšímu počtu chudých dětí".

Výběrem "nedotknutelného" dělá papež František opět gesto směrem k marginalizovaným periferiím. Podle indického tisku různé dalitské skupiny vnímaly toto jmenování jako poctu pro neprivilegovaný okraj společnosti. "Myslím si, že je to možná situace, kdy ode mě papež očekává, že budu řešit problémy chudých, marginalizovaných a možná také dalitů," řekl arcibiskup Poola v rozhovoru pro Vatican News.

Poola se spolu s dalším Indem, který bude 27. srpna jmenován kardinálem, arcibiskupem Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão z bývalé portugalské kolonie Goa na východě země, připojí ke třem dalším indickým kardinálům mladším 80 let - Baseliovi Cleemisovi Thottunkalovi, Georgovi Alencherrymu a Oswaldu Graciasovi -, čímž se počet indických volitelů v kolegiu kardinálů zvýší na pět.

Osobnosti

image:Image Alfons Rodriguez
Alfons Rodriguez Leopold Škarek
image:Image Sedlák proti Hitlerovi