Noví kardinálové: Fernando Vérgez Alzaga L.C.

Autor: Pavel Banďouch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 8. 2022, 10.55

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 15/source/orig/14977_12259_1_844.jpeg

Noví kardinálové: Fernando Vérgez Alzaga L.C.

Třetím z nastávajících kardinálů je Fernando Vérgez Alzaga. Vérgez se narodil 1. března 1945 ve španělském městě Salamanca. Dne 25. prosince 1965 složil řeholní sliby v kněžské kongregaci Legionářů Kristových a 26. listopadu 1969 byl kardinálem Ildebrandem Antoniuttim vysvěcen na kněze. Vérgez studoval na Papežské gregoriánské univerzitě v Římě, kde získal titul z filozofie a teologie, a poté diplom archiváře ve Vatikánském tajném archivu.

V roce 1972 vstoupil do služeb římské kurie jako asistent v Kongregaci pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života. V dubnu 1984 přešel do Papežské rady pro laiky. Byl jmenován vedoucím běžné sekce Správy majetku Apoštolského stolce a v červnu 2004 se stal vedoucím Internetového úřadu Svatého stolce. Dne 1. února 2008 papež Benedikt XVI. jmenoval Vérgeze ředitelem telekomunikací ve Vatikánu. Dne 30. srpna 2013 jej papež František povýšil na generálního sekretáře Governatorátu městského státu Vatikán, kde vystřídal biskupa Giuseppeho Sciaccu.

Dne 15. října 2013 papež František jmenoval Vérgeze titulárním biskupem ve Villamagně v Proconsulari a 15. listopadu jej papež ve Svatopetrské bazilice vysvětil na biskupa.

Dne 5. října 2020 jej papež František jmenoval do pětičlenné komise pro vyhrazené záležitosti, rady pro finanční dohled, která má na starosti kontrolu smluv, jež nespadají pod běžné postupy a které se z bezpečnostních důvodů nezveřejňují.

Dne 8. září 2021 jej papež František jmenoval nástupcem kardinála Giuseppe Bertella ve funkci předsedy Papežské komise pro Vatikánský městský stát a předsedy Governatorátu Vatikánského městského státu s účinností od 1. října 2021. Zároveň mu byl udělen osobní titul arcibiskupa.

Vérgez je prvním členem Legionářů Kristových, kterému bude udělena kardinálská hodnost.

V jednom interview vyjádřil svůj pohled na budoucnost církve těmito slovy: „Budoucnost církve je v Božích rukou, takže se nemáme čeho bát. Jsme pouze spolupracovníky Prozřetelnosti, musíme jednat jako učedníci, kteří upírají svůj zrak na Mistra.

Blízká budoucnost přináší církvi velké výzvy, ale nesmíme zapomínat, že celé dějiny se vyznačují dramatickými a složitými obdobími. Nikdy nesmíme ztratit ze zřetele misijní povahu církve.

Bude stále více zapotřebí hlasatelů evangelia, kteří budou otřásat svědomím a volat k Bohu lidi ponořené do sekularizovaných společností, kde jsou některé hodnoty zapomenuty, chybí nebo jsou popírány.“

Život z víry Osobnosti

image:Image Církev a výzvy přítomnosti
Církev a výzvy přítomnosti Éric de Moulins-Beaufort
image:Image Živá řeka evangelia 2.
Živá řeka evangelia 2. Pavel Ambros
image:Image Za církev obnovenou a ekumenickou
Za církev obnovenou a ekumenickou Robert Svatoň
image:Image Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás!
Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás! Michal Altrichter