Noví kardinálové: Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão

Autor: Pavel Banďouch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 8. 2022, 11.27

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15274_12352_1_844.jpeg

Noví kardinálové: Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão

Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão se narodil 20. ledna 1953 v Aldoně ve státě Goa v Indii. Studia filozofie a teologie absolvoval v semináři v Pooně. Poté získal licenciát z biblické teologie na Papežské univerzitě Urbaniana (1988) a licenciát z katechetiky a pastorální teologie na Mezinárodním institutu Lumen Vitae (Brusel - 1991). 28. října 1979 byl vysvěcen na kněze.

Během své kněžské služby zastával různé funkce: byl farním vikářem v Salvador do Mundo (1979) a v Chinchinim (1981-84); prefektem a lektorem v semináři Panny Marie Menší v Saligao-Pilerne (1984-1986). Působil i jako diecézní ředitel Centra pro apoštolát laiků (1991-1994); církevní konzultor Lékařského cechu sv. Lukáše (1993-1994); biskupský vikář arcidiecéze Goa.

Dne 25. ledna 1994 byl jmenován titulárním biskupem ve Vanarioně a pomocným biskupem v Goa a Damão. V rámci biskupské konference zastával různé funkce: předseda Komise pro spravedlnost, mír a rozvoj (1995); předseda Komise pro laiky (1998-2002). 16. ledna 2004 ho Jan Pavel II. jmenoval arcibiskupem Goa a Damão s titulem čestného patriarchy Východní Indie.

Jeho biskupským heslem je "Tim sogllim ek zaum", což v jazyce konkani, kterým mluví něco málo přes 2 miliony lidí na západním pobřeží Indického poloostrova, znamená "aby všichni byli jedno".

Osobnosti

image:Image Otče, odpouštím vám